Сава

Координати: 44°49′27″N 20°26′38″E / 44.82417° СГШ; 20.44389° ИГД / 44.82417; 20.44389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сава
Реката Сава во Белград, Србија
Изворно име
Местоположба
Држави
Градови
Физички особености
ИзворЗеленци
 • местоКрањска Гора, Словенија
 • координати46°29′31″N 13°44′16″E / 46.49194° СГШ; 13.73778° ИГД / 46.49194; 13.73778
 • надм. вис.833 м (2,733 ст)
УстиеДунав
 • место
Белград, Србија
 • координати
44°49′27″N 20°26′38″E / 44.82417° СГШ; 20.44389° ИГД / 44.82417; 20.44389
 • надм. вис.
68 м (223 ст)
Должина992 kм (616 ми)[1]
Големина на сливот97,713.2 km2 (37,727.3 ми)[1]
Проток 
 • местона устието
 • просечен1,609 m3/s (56,800 cu ft/s)
Особености на сливот
ТечениеДунавЦрно Море
Притоки 
 • левиСавиња, Сутла, Лоња, Орљава, Босут
 • десниЉубљаница, Крка, Купа, Уна, Врбас, Босна, Дрина, Колубара

Сава — река која според некои ја обележува северозападната граница на Балканскиот Полуостров.

Извира во Словенија, каде се создава со спојувањето на двете помали реки Сава Долинка и Сава Бохињка. Тече низ Загреб и својот тек долг 940 километри го завршува крај Белград, каде се влева во реката Дунав. Еден нејзин дел служи како граница меѓу Хрватска и Босна и Херцеговина. Пловна е од Сисак до Белград. Областа околу оваа река традиционално го носи името Посавина. Нејзини поголеми притоки се Крка, Мирна, Купа, Уна, Босна и Дрина.

Сава како тема во уметноста[уреди | уреди извор]

  • „Савски пејзаж“ (Savski pejsaž) - слика на хрватскиот уметник Бранко Шеноа од 1910 година.[2]
  • „Гускарка на Сава“ (Guščarica na Savi) - слика на хрватскиот уметник Никола Машиќ од 1881 година.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Sava River Basin Analysis Report“ (PDF). International Sava River Basin Commission. September 2009. стр. 13. Архивирано од изворникот (PDF, 9.98 МБ) на 17 јули 2010.
  2. 2,0 2,1 Središnja Hrvatska - Dvori s pogledom, Hrvatska turistička zajednica, 2009.