Сплитско-далматинска жупанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сплитско-далматинска Жупанија
Splitsko-dalmatinska županija
Жупанија
Знаме на Сплитско-далматинска ЖупанијаГрб на Сплитско-далматинска Жупанија
Сплитско-далматинската Жупанија (портокалова боја) во Хрватска (жолта боја)
Сплитско-далматинската Жупанија (портокалова боја)
во Хрватска (жолта боја)
Главен градСплит
Управа
 • ЖупанАнте Санадер[1]
Површина
 • Вкупна4.534 км2 (1,751 ми2)
Население (2001)
 • Вкупно455.242
 • Густина100/км2 (260/ми2)
Повикувачки број021
ISO 3166HR-17
Мреж. местоhttp://www.dalmacija.hr

Сплитско-далматинската Жупанијажупанија во средна Далмација со седиште во Сплит. Се граничи со Шибенско-книнскоата Жупанија на север, и со Дубровничко-неретванската Жупанија на југ.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Сплитско-далматинската Жупанија е поделена на 16 градови и 39 општини. Градови: Вис, Вргорац, Врлика, Имотски, Каштела, Комижа, Макарска, Омиш, Сињ, Солин, Сплит, Стари Град, Супетар, Триљ, Трогир и Хвар.

Општини: Башка Вода, Бол, Брела, Градац, Дицмо, Дуги Рат, Дугопоље, Загвозд, Задварје, Змијавци, Јелса, Клис, Лечевица, Локвичици, Ловреч, Марина, Милна, Нережишча, Округ, Оток, Подбаље, Подстрана, Постира, Пргомет, Приморски Долац, Проложац, Пучишча, Руновичи, Сегет, Селца, Сучурај, Сутиван, Тучепи, Хрваце, Чиста Прово, Шестанович, Шолта.

Население[уреди | уреди извор]

Сплитско-далматинска Жупанија[уреди | уреди извор]

Според пописот во Хрватска од 2011, во оваа жупанија живееле 454.798 луѓе.

Попис 2011.[2]
Хрвати
  
97,08 %
Срби
  
1,05 %
Албанци
  
0,23 %
Австријци
  
0,00 %
Бошњаци
  
0,31 %
Бугари
  
0,01 %
Власи
  
0,00 %
Унгарци
  
0,05 %
Македонци
  
0,07 %
Евреи
  
0,01 %
Италијанци
  
0,03 %
Германци
  
0,05 %
Пољаци
  
0,02 %
Роми
  
0,00 %
Романци
  
0,00 %
Руси
  
0,03 %
Русини
  
0,00 %
Словаци
  
0,03 %
Словенци
  
0,13 %
Турци
  
0,01 %
Украинци
  
0,01 %
Црногорци
  
0,11 %
Чеси
  
0,04 %
останати
  
0,14 %
регионална припадност
  
0,09 %
верска припадност
  
0,06 %
нераспоредени
  
0,01 %
неизјаснати
  
0,26 %
непознати
  
0,17 %
вкупно: 454.798

Според пописот од 2001 година жупанијата броела 463.676 жители (10,5% од вкупното население на Хрватска) со просечна густина на населеност од 102 жители на км2. Најголем град е Сплит со 189.000 жители (заедно со Каштелина и Солино 240,000)

Етничкиот состав бил следниот: 96,3% Хрвати, 1,2% Срби, 0,2% Албанци, 0,2% Бошњаци, 0,2% Словенци и останати.

Бројот на жителите низ годините[уреди | уреди извор]

година на попис 2001 1991 1981 1971 1961 1953 1948 1931 1921 1910 1900 1890 1880 1869 1857
бр. на жители 463.676 474.019 436.680 389.277 339.686 314.933 296.840 292.321 274.522 268.187 249.867 222.030 195.741 182.405 164.242

Извор[уреди | уреди извор]

  • ЦД-ром: "Насеља и становништво РХ од 1857-2001. године", Издание на Државниот завод за статистика при Република Хрватска, Загреб, 2005.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Splitsko-dalmatinska županija > Županija > Župan“. Посетено на 9 July 2011.
  2. „STANOVNIŠTVO PREMA NARODNOSTI PO GRADOVIMA/OPĆINAMA, POPIS 2011“. Državni zavod za statistiku. Посетено на 6 мај 2013.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)