Шолта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шолта
Šolta
Šolta Maslinica Hrvatska Hafen 2012 a.jpg
Шолта
Croatia - Solta.PNG
Географија
МестоЈадранско Море
Координати43°22′ СГШ; 16°19′ ИГД / 43.37° СГШ; 16.31° ИГД / 43.37; 16.31Координати: 43°22′ СГШ; 16°19′ ИГД / 43.37° СГШ; 16.31° ИГД / 43.37; 16.31
Површина58,98 км2
Највисоко издигнување238 м
Највисока котаВела Стража
Управување
Хрватска
Жупанија Сплитско-далматинска
Демографија
Население1,700[1] (2011)
Густина на население28 /km2 (73 /sq mi)


Шолта (италијански: Solta; латински: Solentium) — остров во Хрватска. Се наоѓа во Јадранското Море во централниот далматински архипелаг, западно од островот Брач, јужно од Сплит (одвоено од Сплитскиот канал) и источно од Мал Дрвеник и Голем Дрвеник (одвоени од канал Шолта)[2] Its area is 58.98 km2[3][4]. Зафаќа површина од 58,98 км2 и има население од 1.700 (според податоци од 2011 година)[1].

Највисокиот врв на Шолта е врвот Вела Стража[5] кој е висок 236 метри[4]. На североисточниот брег на островот се наоѓаат големите заливи Рогач и Нечујам. Во западниот дел на внатрешноста на Шолта има поле од околу 6 километри должина и 2 километри ширина.

Економијата на островот се базира на лозови насади, маслинки, овошје, риболов и туризам[2][5].

Галерија[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Население по возраст и пол, по населени места, попис 2011: Шолта“. Попис на населението, домаќинствата и имотот 2011. Загреб: Државен завод за статистика. декември 2012 г. 
  2. 2,0 2,1 Šolta on Kroatien-online.com
  3. Duplančić Leder, Tea; Ujević, Tin; Čala, Mendi (јуни 2004 г). Coastline lengths and areas of islands in the Croatian part of the Adriatic Sea determined from the topographic maps at the scale of 1 : 25 000 (PDF). „Geoadria“ (Zadar) том  9 (1): 5–32. http://www.academa.si/zff/Duplancic_Cala_Ujevic_9_1-1.pdf. посет. 21 јануари 2011 г. 
  4. 4,0 4,1 Острошки, Лилјана, уред. (декември 2015) (PDF) Статистички годишник на Република Хрватска 2015Државен завод за статистикастр. 47 http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/ljetopis/2015/sljh2015.pdf. посет. 27 декември 2015 г  (хрватски) (англиски)
  5. 5,0 5,1 Шаблон:GE-YLZ

Надворешни врски[уреди | уреди извор]