Прејди на содржината

Пишкера

Координати: 43°46′15″N 15°20′13″E / 43.77083° СГШ; 15.33694° ИГД / 43.77083; 15.33694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пишкера
Географија
МестоЈадранско Море
Координати43°46′15″N 15°20′13″E / 43.77083° СГШ; 15.33694° ИГД / 43.77083; 15.33694
АрхипелагКорнати
Површина2,66 км2
Највисоко издигнување126 м[1]
Управување
ЖупанијаШибеник-Книн

Пишкера (исто така наречен Јадра[1]) е мал ненаселен остров во хрватскиот дел на Јадранското Море. Тој е еден од Корнатските острови во средишна Далмација и неговата област е 2,66 км2.[2] Неговиот крајбрежје е долго 10.64 километри.

Риболовна населба со истото име, основана на островот во 16 век, постепено била напуштена по пропаѓањето на Венецијанската Република кон крајот на 18 век.[3][4][5] Името на островот е изведено од пескјера (peschiera), италијанскиот збор за рибник.[6]

Пристаниште со 118 места управувано од „Adriatic Croatia International Club“, сместено близу брегот на соседниот остров Панитула Вела, е отворен меѓу април и октомври секоја година.[7]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Piškera“. Хрватска енциклопедија (хрватски). Лексикографски завод „Мирослав Крлежа“. Посетено на 19 јули 2020.
  2. Duplančić Leder, Tea; Ujević, Tin; Čala, Mendi (јуни 2004). „Coastline lengths and areas of islands in the Croatian part of the Adriatic Sea determined from the topographic maps at the scale of 1 : 25 000“ (PDF). Geoadria. Задар. 9 (1): 5–32. doi:10.15291/geoadria.127. Посетено на 19 јули 2020.
  3. Sorić 2013.
  4. „Dolazak Hrvata“. np-kornati.hr (хрватски). Национален парк Корнати. Посетено на 19 јули 2020.
  5. Faričić, Josip (23 јануари 2006). „Ribarsko naselje Piškera“. geografija.hr (хрватски). Croatian Geographical Society. Посетено на 19 јули 2020.
  6. Skračić 2001.
  7. „ACI Marina Piškera“. croatia.hr. Adriatic Croatia International Club. Посетено на 19 јули 2020.

Библиографија[уреди | уреди извор]