Каприје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каприје is located in Хрватска
Каприје
Каприје
Местоположба на островот Каприје на картата на Хрватска.
Сателитска слика на Каприје

Каприје (хрватски: Kaprije; италијански: Capri di Dalmazia) е остров во хрватскиот дел на Јадранското Море. Се наоѓа во архипелагот Шибеник. Има површина од 7,11 км2[1] и население од 189 луѓе,[2] во истоимената единечна населба на островот. Островот е составен од ридови поделени со попречни и надолжни долини каде растат треви и редок борови шуми.[3] Таму се одгледува грозје и маслинки.[4] Главните индустрии се земјоделството, риболов и туризмот. Автомобилите не се дозволени на островот.

Во 14 и 15 век, островот припаѓал на благородни семејства од Шибеник. За време на османлиските освојувања во 16 и 17 век, островот бил населен со бегалци од копното. Околу тоа време, на островот била изградена црквата „Свети Петар“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Duplančić Leder, Tea; Ujević, Tin; Čala, Mendi (јуни 2004). „Coastline lengths and areas of islands in the Croatian part of the Adriatic Sea determined from the topographic maps at the scale of 1 : 25 000“ (PDF). Geoadria. Задар. 9 (1): 5–32. doi:10.15291/geoadria.127. Посетено на 18 јули 2020.
  2. Предлошка:Croatia Yearbook 2017
  3. (хрватски) Kaprije on infoadriatic.com Архивирано на 12 јули 2012 г.
  4. (хрватски) First Croatian online peljar

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]