Планик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Планик
Географија
МестоЈадранско Море
Координати44°22′48″N 14°51′26″E / 44.38000° СГШ; 14.85722° ИГД / 44.38000; 14.85722Координати: 44°22′48″N 14°51′26″E / 44.38000° СГШ; 14.85722° ИГД / 44.38000; 14.85722
Површина1,09 км2
Највисока точка37
Управување
Хрватска
ЖупанијаЗадар
Демографија
Население0

Планик е ненаселен хрватски остров во Јадранското Море кој се наоѓа источно од Олиб. Неговата област е 1,09 км2.[1]

Островот е 4 долг километри, а најширокиот дел е 800 метри и покриен со макија-земја. Блиските жители од Олиб чуваат овци низ целата година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Duplančić Leder, Tea; Ujević, Tin; Čala, Mendi (јуни 2004). „Coastline lengths and areas of islands in the Croatian part of the Adriatic Sea determined from the topographic maps at the scale of 1 : 25 000“ (PDF). Geoadria. Задар. 9 (1): 5–32. doi:10.15291/geoadria.127. Посетено на 18 јули 2020.