Прејди на содржината

Арта Велика

Координати: 43°51′28″N 15°32′30″E / 43.85778° СГШ; 15.54167° ИГД / 43.85778; 15.54167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арта Велика
Географија
МестоЈадранско Море
Координати43°51′28″N 15°32′30″E / 43.85778° СГШ; 15.54167° ИГД / 43.85778; 15.54167
АрхипелагШибенски Архипелаг
Површина1,27 км2
Брегова линија5,53 км
Највисоко издигнување95 м
Највисока точкаВела Глава
Управување
Хрватска
ЖупанијаШибеник-Книн

Арта Велика (исто така Арта Вела) е ненаселен остров во Хрватска, во средишна Далмација, дел од Шибенскиот Архипелаг, крај брегот на градот Шибеник. Лежи 2,5 км северозападно од островот Муртер и населбата најблизу до островот е Пакоштане, 5   километри далеку на главното копно. Површината на островот е 1,27 км2, а крајбрежјето е долго 5,53 километр.[1] Највисоката точка на островот е Велика Глава која е висока 95 метри.

  1. Duplančić Leder, Tea; Ujević, Tin; Čala, Mendi (јуни 2004). „Coastline lengths and areas of islands in the Croatian part of the Adriatic Sea determined from the topographic maps at the scale of 1 : 25 000“ (PDF). Geoadria. Задар. 9 (1): 5–32. doi:10.15291/geoadria.127. Посетено на 18 јули 2020.