Задарски Архипелаг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Задарскиот Архипелаг

Задарски Архипелаг (хрватски: Zadarski arhipelag, италијански: Archipelago zaratino) — островска група во Јадранското Море во близина на градот Задар.[1][2] Групата опфаќа 300 острови и островчиња.[3]

Главни острови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Alberi, Dario (2008). Dalmazia. Storia, arte, cultura. Trebaseleghe (PD): Lint Editoriale. стр. 626–628.
  2. Rizzi, Alberto (2010). Guida della Dalmazia. vol. I. Trieste: ed. Italo Svevo. стр. 430.
  3. „Zadarski otoci“. Посетено на 8 мај 2019.

Координати: 44°02′N 15°07′E / 44.033° СГШ; 15.117° ИГД / 44.033; 15.117