Список на острови во Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на хрватските острови.

Во хрватскиот дел на Јадранско Море има 718 острови, 389 островчиња и 78 гребени.[1][2] правејќи го хрватскиот архипелаг втор по големина во Средоземно Море, веднаш по грчкиот. Од 718-те острови само 47 се населени, се зема во обзир на островот да живее макар и еден човек. Островите во Хрватска се населени уште во античко време, на пример Хвар е населен околу 3500-2500 година пред нашата ера. Најразвиени гранки од индустријата на островите се полјоделството, рибарството и туризмот. Од полјоделството предничи лозарството и одгледувањето на маслинки.

Најголеми острови[уреди | уреди извор]

Ова се најголемите острови во Хрватска почнувајќи од северозапад кон југоисток:

Северен Јадран:

Северна Далмација:

Средна и Јужна Далмација:

Напомена: Списокот не е целосен, така што очекувајте да се ажурира истиот.

Според големина[уреди | уреди извор]

 1. Црес, 405.7 km²
 2. Крк, 405.2 km²
 3. Брач, 396 km²
 4. Хвар, 299.7 km²
 5. Паг, 285 km²
 6. Корчула, 279 km²
 7. Дуги, 124 km²
 8. Млет, 100.4 km²
 9. Раб, 93.6 km²
 10. Вис, 90.3 km²
 11. Лошињ, 74.4 km²
 12. Пашман, 63 km²
 13. Шолта, 51.9 km²
 14. Угљан, 50.2 km²
 15. Корнати, 50 km²
 16. Ластово, 46 km²
 17. Бриони, 36.3 km²
 18. Вир, 31,3 km²
 19. Чиово, 28.8 km²
 20. Олиб, 25.6 km²
 21. Муртер, 18.7 km²
 22. Уние, 17 km²
 23. Шипан, 16.5 km²
 24. Силба, 15 km²

Според население[уреди | уреди извор]

 1. Крк, 19.383
 2. Корчула, 15.522
 3. Брач, 13.956
 4. Хвар, 11.077
 5. Раб, 9.328
 6. Паг, 9.059
 7. Лошињ, 7.587
 8. Угљан, 6.049
 9. Чиово, 5.908
 10. Муртер, 4.895
 11. Вис, 3.445
 12. Црес, 3.079
 13. Вир, 3.000
 14. Пашман, 2.845
 15. Шолта, 1.700
 16. Дуги Оток, 1.655
 17. Млет, 1.088
 18. Ластово, 792
 19. Иж, 615
 20. Шипан, 419
 21. Првиќ, 403
 22. Силба, 292
 23. Зларин, 284
 24. Вргада, 249
 25. Лопуд, 249
 26. Молат, 197
 27. Каприје, 189
 28. Ист, 182
 29. Крапањ, 170
 30. Колочеп, 163
 31. Сусак, 151
 32. Голем Дрвеник, 150
 33. Олиб, 140
 34. Рава, 117
 35. Жирје, 103

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Biondich, Mark (2005). Eastern Europe: An Introduction to the People, Lands, and Culture. ABC-CLIO. p. 414. ISBN 1-57607-800-0.
 2. "Mountains of the Croatian islands". Croatian National Tourist Board. Accessed 17 октомври 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]