Индустрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Под индустрија најчесто се подразбира групирање на бизниси што делат заеднички метод на остварување профит, како на пример „филмската индустрија“, „автомобилската индустрија“, или „сточарската индустрија“. Поимот исто така се користи специфично за одреден регион на економско производство што вклучува големи суми почетен капитал пред било како профит да се реализира.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]