Суровина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Суровина — основен материјал кој се преработува со цел да се добијат стоки (производи или полупроизводи).[1]

Такви примери се каучукот, јагленот, железната руда, дрвената граѓа, сировата нафта, па дури и воздухот и водата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „суровина“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
  • Маркс, Карл. Капитал, том I, дел III, гл. 7.