Производ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Производ или уште наречен продукт, во економската литература, се дефинира како резултат на човечката работа од областа на материјалното или духовното работење кој не е наменет за трговија, туку се користи исклучиво за самиот производител, за разлика од материјалната роба која исто така е производ на човековиот труд, која е наменета за размена на пазарот, продажба.

Поврзано[уреди | уреди извор]