Железарница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Железарница (или: челичарница) — зграда, индустриски производствени погони или место каде железото се топи и каде се прават производи од тешко железо и челик. Во производството на железарницата се користат галванотехника и слични методи.

Галерија[уреди | уреди извор]