Прејди на содржината

Локрум

Од Википедија — слободната енциклопедија

Локрум - остров на Јадранското Море, составен дел на територијата на Република Хрватска.

Географски одлики[уреди | уреди извор]

Локрум како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Локрум се јавува како тема во уметноста, како:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Miodrag Pavlović, Izabrane pesme. Beograd: Rad, 1979, стр. 44.