Паг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паг
Croatia - Pag.PNG
Географија
МестоЈадранско Море
Координати44°30′27″ N; 14°56′26″ E / 44.50747322° СГШ; 14.94051528° ИГД / 44.50747322; 14.94051528Координати: 44°30′27″ N; 14°56′26″ E / 44.50747322° СГШ; 14.94051528° ИГД / 44.50747322; 14.94051528
АрхипелагДалматински Архипелаг
Површина284,56 км2
Должина58,25 км
Ширина2−10 км
Брегова линија269,2 км
Највисоко издигнување349 м
Највисока котаСвети Вид
Управување
ЖупанијаЛичко-сењска
Најголема населбаПаг (pop. 3,846)
Демографија
Население8.398 (2011)
Густина26,13 /km2 (6.768 /sq mi)
Етнички групи97.93% Хрвати


Паг е еден од островите во хрватскиот дел на Јадранско Море. Климата на островите е претежно средоземна, населението главно се занимава со полјоделство, риболов и туризам. Од полјоделството најзастепено е лозарството и одгледувањето на маслинки. Овој остров зафаќа површина од 285 km2. Населението, според пописот во 2001 изнесува 9.059. Главен град на островот е Паг.

Административни поделби[уреди | уреди извор]

Островот Паг е единствениот хрватски остров кој е поделен помеѓу две жупании. Северниот дел на островот се наоѓа во Личко-сењската, а јужниот дел (Паг, Општина Колан и Општина Повjана) во Задарската жупанија.

Со воспоставувањето на жупаниите во 1992 година, целиот остров и припаднал на Личко-сењската жупанија, што предизвикало отпор во јужниот дел на островот. Пред осамостојувањето на Хрватска, островот гравитирал меѓу Риека и Задар, со тоа што автомобилите на целиот остров имале риечки регистарски таблички.

Со новиот закон за подрачјата на жупаниите од 1997 година, островот бил поделен помеѓу двете жупании и поголемиот, јужниот дел со градот Паг и Општина Повjана припаднал на Задарската жупанија. Општината Колан била формирана во 2003 година со одвојување од областа на градот Паг.

Население[уреди | уреди извор]

Најголемиот дел од населението на островот Паг, го сочинуваат Хрватите со 98%. Останатите 2% ги сочинуваат Срби и Словенци.

Чакавски се зборува на местата Новаља, Лун, Стара Новаља, Колан, Мандре, Шимуни, Кустиќи и Зубовиќи.

Цакавски се зборува на местата: Паг (град), Метајна, Кошљун и Пробој.

Шчакавски се зборува на местата: Повљана, Горица, Врчиќи, Стара Вас, Дињишка, Влашиќи, Смоквица и Мишковиќи.

Поврзано[уреди | уреди извор]