Брач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Брач е еден од островите во хрватскиот дел на Јадранско Море. Климата на островите е претежно медитеранска, населението главно се занимава со полјоделство, риболов и туризам. Од полјоделството најзастепено е лозарството и одгледувањето на маслинки. Овој остров зафаќа површина од 396 km2. Населението, според пописот во 2001 изнесува 13.956.
Види уште[уреди | уреди извор]