Хвар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хвар
Lavender fields.jpg
Полиња со лаванда на Хвар
Географија
Место Јадранско Море
Координати 43°08′ СГШ 16°44′ ИГД / 
Површина 297,37 км2
Должина 68 км
Најг. висина 628 м
Најв. точка Св. Никола
Управа
Хрватска
Жупанија Сплитско-далматинска
Најголемо нас. место Хвар (нас. 4,138)
Демографија
Население 11,103 (2001)
Густина 38,5 /км2

Хвар е хрватски остров во Јадранското Море. Зафаќа површина од 297 km2, население од 11.103 жители и главен град е Хвар со 4.138 жители.

Име[уреди | уреди извор]

Денешното име на островот е од грчко потекло (од грч. Pharos - светилник). Од тој назив Римјаните го обликувале името Pharia. Далматинските Романи го претвориле во Fara, а во раното средновековие доселените Хрвати согласката f ја замениле со група согласки hv, менувајќи го називот во Хвар. Локалното население го нарекува "Hvor", "For", а книжевниот облик „Хвар“ се јавува на источниот дел на островот.