Лавса

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лавса
Lavsa.jpg
Лавса
Географија
МестоЈадранско Море
Координати43°45′11″N 15°22′28″E / 43.75306° СГШ; 15.37444° ИГД / 43.75306; 15.37444Координати: 43°45′11″N 15°22′28″E / 43.75306° СГШ; 15.37444° ИГД / 43.75306; 15.37444
АрхипелагКорнати
Површина1,78 км2
Највисоко издигнување111 м
Највисока котаВели Врв
Управување
ЖупанијаШибенско-книнска
Демографија
Население0

Лавса ― ненаселен хрватски остров во Јадранското Море, кој се наоѓа југозападно од Корнат. Неговата површина е 1.78 км2.[1]

Во заливот има неколку куќи кои се користат само на лето. Инаку, островот е без жители. Пристаништето е заштитено од сите ветрови.

Рибар во Лавса.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Duplančić Leder, Tea; Ujević, Tin; Čala, Mendi (јуни 2004). „Coastline lengths and areas of islands in the Croatian part of the Adriatic Sea determined from the topographic maps at the scale of 1 : 25 000“ (PDF). Geoadria. Задар. 9 (1): 5–32. doi:10.15291/geoadria.127. Посетено на 13 ноември 2021.