Дрвеник Мали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Drvenik Mali
Сателитска снимка од Дрвеник Мали
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 408: Malformed coordinates value
Географија
МестоЈадранско Море
Координати43°26′56″ N; 16°04′57″ E / 43.449025° СГШ; 16.082525° ИГД / 43.449025; 16.082525Координати: 43°26′56″ N; 16°04′57″ E / 43.449025° СГШ; 16.082525° ИГД / 43.449025; 16.082525
АрхипелагСредишно Далматински
Површина3,43 км2
Највисоко издигнување79 м
Управување
Хрватска
ЖупанијаСплит-Далмација
Демографија
Население87 (2011)
Густина25,4 /km2 (658 /sq mi)
Етнички групиХрвати

Дрвеник Мали (исто така наречен Плоча од страна на мештанското население;[1] на италијански: Zirona Piccola) е остров во хрватскиот дел на Јадранското Море. Сместено е во среднишно далматинскиот архипелаг, западно од Дрвеник Велики, 15 км од Трогир. Неговата површина е 3.43 км2.[2][3] Единствената населба на островот е истоименото село со население од 87 жители (согласно до 2011 година).[4] Брегот е прилично вовлечен и морето околу островот е плитко, со што е погодно за риболов. Највисокиот врв е висок 79 метри. Главни индустрии се земјоделството (претежно маслинки), риболов и туризам.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Magaš & Faričić 2006.
  2. Duplančić Leder, Tea; Ujević, Tin; Čala, Mendi (јуни 2004). „Coastline lengths and areas of islands in the Croatian part of the Adriatic Sea determined from the topographic maps at the scale of 1 : 25 000“ (PDF). Geoadria. Задар. 9 (1): 5–32. doi:10.15291/geoadria.127. Посетено на 19 јули 2020.
  3. (хрватски) First Croatian online peljar
  4. Острошки, Лилјана, уред. (декември 2015). Статистички годишник на Република Хрватска 2015 (PDF). Државен завод за статистика. ISSN 1333-3305. Посетено на 27 декември 2015.

Библиографија[уреди | уреди извор]