Крк

Координати: 45°4′N 14°36′E / 45.067° СГШ; 14.600° ИГД / 45.067; 14.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Крк
Драга Башчанска
Географија
МестоЈадранско Море
Координати45°4′N 14°36′E / 45.067° СГШ; 14.600° ИГД / 45.067; 14.600
Површина405,78 км2
Највисоко издигнување568 м
Највисока точкаОбзова
Управување
Хрватска
ЖупанијаПриморско-горска
Најголема населбаКрк (pop. 6,243)
Демографија
Население19,286 (2011)
Густина44 /km2 (114 /sq mi)

Крк е еден од островите во хрватскиот дел на Јадранско Море. Климата на островите е претежно средоземна, населението главно се занимава со полјоделство, риболов и туризам. Од полјоделството најзастепено е лозарството и одгледувањето на маслинки. Овој остров зафаќа површина од 405 km2. Населението, според пописот во 2001 изнесува 17.860. Главен град на островот е Крк.

Поврзано[уреди | уреди извор]