Крк

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Крк
Драга Башчанска
Географија
Местоположба Јадранско Море
Координати 45°04′ СГШ 14°36′ ИГД / 
Површина 405,78 км2
Макс. надм. височ. 568 м
Највисока точка Обзова
Земја
Хрватска
Жупанија Приморско-горска
Најголем град Крк (нас. 6,243)
Демографија
Население 19,286 (2011)
Густина 44 /км2

Крк е еден од островите во хрватскиот дел на Јадранско Море. Климата на островите е претежно медитеранска, населението главно се занимава со полјоделство, риболов и туризам. Од полјоделството најзастепено е лозарството и одгледувањето на маслинки. Овој остров зафаќа површина од 405 km2. Населението, според пописот во 2001 изнесува 17.860. Главен град на островот е Крк.
Види уште[уреди | уреди извор]