Прејди на содржината

Јадранско Море

Координати: 43°N 15°E / 43° СГШ; 15° ИГД / 43; 15
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јадранско Море
Карта на Јадранското Море
ПодрачјеЕвропа
Координати43°N 15°E / 43° СГШ; 15° ИГД / 43; 15
Видморе
Главни приливиАдиџе, Бојана, Дрим, Крка, Неретва, По, Соча
Главни истециЈонско Море
Слив&10000000000235000000000235.000 км2
Сливни земјиИталија, Словенија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Албанија
Најг. должина800 км
Најг. ширина200 км
Површина&10000000000138600000000138.600 км2
Прос. длабочина252.5 м
Најг. длабочина1233 м
Зафатнина35000 км3
Проточност3,4±0,4 г.
Соленост38–39
Брег3739.1 км
Најг. температура24°C
Најм. температура9°C
Островипреку 1.300
Населени местаБари, Венеција, Трст, Сплит, Пескара, Римини, Риека, Драч, Анкона, Задар, Валона, Бриндизи, Дубровник

Јадранското Море (или само Јадран) е дел од Средоземното Море, кое ги раздвојува Апенинскиот Полуостров од Балканскиот Полуостров и планинскиот венец Апенини од Динаридите.

Западниот брег е италијански, додека источниот брег поминува крај Словенија, Хрватска, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Албанија.