Прејди на содржината

Моро (залив)

Координати: 6°51′00″N 123°00′00″E / 6.8500° СГШ; 123.0000° ИГД / 6.8500; 123.0000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Моро
Поглед на залив од Лебак
Моро во рамките на Филипини<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -662.8%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Моро
Местоположба во рамките на Филипините
ПодрачјеМинданао
Координати6°51′00″N 123°00′00″E / 6.8500° СГШ; 123.0000° ИГД / 6.8500; 123.0000
Видзалив
Етимологијанародот Моро
Дел одЦелебеско Море

Моро — најголемиот залив на Филипините. Сместен е на островот Минданао и претставува дел од Целебеското Море. Има значајна улога во стопанскиот риболов, особено на туна.[1]

Географија

[уреди | уреди извор]

Заливот се протега помеѓу главниот дел на островот Минданао на исток и полуостровот Самбоанга на запад.[2]

Позначајни второстепени заливи во Моро се Сибугејскиот и Илјанскиот Залив.

Градот Самбоанга лежи на заливот и Целебеското Море на исток и има значајно меѓународно пристаниште.[3] Друго важно пристаниште е градот Котабато на источниот брег.

Земјотреси

[уреди | уреди извор]

Заливот Моро е трусно подрачје со неколку раседни појаси кои предизвикуваат значајни земјотреси и цунами.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Barut, Noel. „National Tuna Fishery Report - Philippines“ (PDF). School of Ocean and Earth Science and Technology. Marine Fisheries Research Division National Fisheries Research and Development Institute. Посетено на 4 May 2015.
  2. Carating, Rodelio B. (2014). Soils of the Philippines: World soils book series. Springer Science & Business. стр. 61. ISBN 9401786828. Посетено на 4 May 2015.
  3. „ZAMBOANGA PENINSULA“. Department of Environment and Natural Resources. Архивирано од изворникот на 2018-08-15. Посетено на 4 May 2015.