Густав Адолфово Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Густав Адолфово Море
Густав Адолфово Море се наоѓа во Арктик<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Недостасува операнд за *">Густав Адолфово Море
Местоположба во Арктикот
Подрачје Северен Леден Океан
Координати 78°30′ СГШ 107°00′ ЗГД / 
Вид море
Сливни земји Нунавут, Канада
Најг. должина 800 км

Густав Адолфово Море (Море на Принцот Густав Адолф) — рабно море на Северниот Леден Океан во регионот Кикикталук, Нунавут, Канада.

Географија[уреди | уреди извор]

Сместено меѓу островите на Канадскиот Арктички Архипелаг. На запад се граничи со островите Борден и Мекензи Кинг, а на исток со островот Елеф Рингнес. На јужната граница лежи островот Лохид, а на север е отворено кон Северниот Леден Океан. На југ е каналот Бајам Мартин и Меклиновиот Проток.

Морето го добило името во 1898 г. кога Ото Свердруп го нарекол во чест на шведскиот принц (подоцна крал) Густав VI Адолф.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]