Густав Адолфово Море

Координати: 78°30′N 107°0′W / 78.500° СГШ; 107.000° ЗГД / 78.500; -107.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Густав Адолфово Море
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Арктик" does not exist|250px|Густав Адолфово Море во рамките на Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 42: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Арктик" does not exist]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Недостасува операнд за *">Густав Адолфово Море
Местоположба во Арктикот
ПодрачјеСеверноледен Океан
Координати78°30′N 107°0′W / 78.500° СГШ; 107.000° ЗГД / 78.500; -107.000
Видморе
Сливни земјиНунавут, Канада
Најг. должина800 км

Густав Адолфово Море (Море на Принцот Густав Адолф) — рабно море на Северноледениот Океан во регионот Кикикталук, Нунавут, Канада.

Географија[уреди | уреди извор]

Сместено меѓу островите на Канадскиот Арктички Архипелаг. На запад се граничи со островите Борден и Мекензи Кинг, а на исток со островот Елеф Рингнес. На јужната граница лежи островот Лохид, а на север е отворено кон Северноледениот Океан. На југ е каналот Бајам Мартин и Меклиновиот Проток.

Морето го добило името во 1898 г. кога Ото Свердруп го нарекол во чест на шведскиот принц (подоцна крал) Густав VI Адолф.[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Otto Neumann, Sverdrup (1959). Arctic adventures: Adapted from New land: four years in the Arctic regions. Longmans. стр. 215.
  2. Barr, Elinor (27 јули 2015). Swedes in Canada: Invisible Immigrants. University of Toronto Press. ISBN 9781442695153.