Сидра

Координати: 31°46′0″N 18°30′20″E / 31.76667° СГШ; 18.50556° ИГД / 31.76667; 18.50556
Од Википедија — слободната енциклопедија

31°46′0″N 18°30′20″E / 31.76667° СГШ; 18.50556° ИГД / 31.76667; 18.50556

Заливот Сидра

Сидра е залив, дел од Средоземното Море, кој се наоѓа северно од Либија. Заливот е познат и како името на градот Сирт. Водите во заливот се најтоплите води во Средоземното Море. Од време на време Либија тврди дека заливот е нејзина територијална вода, иако другите земји го почитуваат меѓународниот стандард од 22 км од бргот. Заливот е значаен за ловот на туната.