Омански Залив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
LocationGulf of Oman.png

Оманскиот залив ги поврзува Арапското море со Персискиот залив. Обично се смета за дел од Персискиот залив а не на Арапското море. На неговите северни брегови се наоѓа Иран, а на јужните брегови се наоѓа Оман и мал дел од Соединетите Арапски Емирати.

Координати: 24°43′14″N 58°19′35″E / 24.72056° N; 58.32639° E / 24.72056; 58.32639