Лигурско Море

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Лигурското Море и неговите граници

Лигурското Море (итал. Mar Ligure; фр. Mer Ligurienne) е ракав на Средоземното Море, помеѓу Италијанската Ривиера (Лигурија и Тоскана) и островите Корзика и Елба. Именувано е по древниот народ Лигури.

Географија[уреди | уреди извор]

Морето копнено се граничи со Италија, Франција и Монако. На исток се граничи со Тиренското Море, а на запад со главнината на Средоземното Море. Најважен град во областа е Џенова. Северозападното крајбрежје е познато по живописниот пејзаж и пријатната клима.

Најсеверниот дел од морето го зафаќа Џеновскиот Залив. Во источниот дел се влева реката Арно, како и многу други реки што извираат од Апенините. На карпестото крајбрежје се сместени пристанишните градови Џенова, Ла Специја и Ливорно. Достигнува длабочина од 2.850 m (северозападно од Корзика).

Водната површина што ја дели Корзика од италијанското копно се нарекува Корзинански Проток. Протокот е широк околу 80 km и го двои Лигурското од Тиренското Море.

Граници[уреди | уреди извор]

Според Меѓународната хидрографска организација, Лигурското Море ги има следниве граници:[1]

На југозапад: Линија од ‘ртот Корс во северна Корзика (9°23' ИГД) до границата помеѓу Франција и Италија (7°31' ИГД).

На југоисток: Линија од ‘ртот Корс до островот Тинето (44°01′ СГШ 9°51′ ИГД /  ) и потоа преку островите Тино и Палмарија до ‘ртот Сан Пјетро (44°03′ СГШ 9°50′ ИГД /  ) на италијанското крајбрежје.

На север: Лигурското крајбрежје на Италија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Граници на океаните и морињата. III издание“. Меѓународна хидрографска организација. 1953. http://www.iho-ohi.net/iho_pubs/standard/S-23/S23_1953.pdf. посет. 7 февруари 2010 г.  (англиски)