Корзика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корзика
Corse
Регион во Франција
Знаме на Корзика
Знаме
Лого на Корзика
Амблем
Corse in France.svg
Земја  Франција
Префектура Ајачо
Департмани
Управа
 • Претседател Пол Џакоби (PRG)
Површина
 • Вкупна 8.680 km2 (3,350 sq mi)
Население (1 јануари 2011)
 • Вкупно 314.867
 • Густина 36/km2 (94/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
БДП (2006)[1] Грешка во Lua: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ во земјата
Вкупно &100000000000000070000007 млј 
По жител &1000000000002030000000020,300 
NUTS FR8
Мреж. место corse.fr

Корзика (француски: Corse; корзикански: Corsica; италијански: Corsica; лигурски: Corsega) е француски остров во Средоземното Море. Се наоѓа западно од Италија, југоисточно од француското копно и северно од италијанскиот остров Сардинија. Планините претставуваат две третини од целокупната територија на островот, создавајќи еден масив. Пред француското управување, Корзика била посед на Република Џенова.

Корзика е еден од 27. региони на Франција (régions), иако по закон е означен како територијален колективитет (collectivité territoriale). Поради тоа ужива поголеми права во однос на останатите француски региони. Вообичаено, Корзика е означена како регион и најчесто е заведувана во списокот на други региони на Франција. Корзика е поделена на департмана, Горна Корзика и Јужна Корзика, каде припаѓа и регионалниот главен град Ајачо, кој воедно е и префектура на департманот. Бастија, префектура на Горна Корзика, е вториот најголем град во Корзика.

Иако островот е одделен од континенталното копно од Лигурското Море и е поблиску до Италија отколку до француското копно, политички е дел од континентална Франција. Почнувајќи од 1282, островот му припаѓал на Република Џенова, иако на кратко бил во посед на независната Корзиканска Република од 1755 до француското освојување во 1769. Корзиканската култура содржи елементи на француската и италијанската и нејзиниот устав додека бил Република бил напишан на италијански. Домашниот корзикански јазик е признаен како регионален јазик од француската влада.

Францускиот цар Наполеон Бонапарт е роден во 1769 во корзиканскиот главен град Ајачо. Денес, неговата родна куќа се користи како музеј. Северниот град Калви тврди дека е родното место на познатиот истражувач Кристофер Колумбо.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]