Лоар и Шер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лоар и Шер
Loir-et-Cher
департман
Грб на Лоар и Шер
Грб
Лоар и Шер во рамките на Франција
Лоар и Шер во рамките на Франција
Координати: 47°16′ СГШ 0°40′ ИГД / 
Земја Франција
Регион Центар-Долина на Лоара
Префектура Блоа
Потпрефектури Роморантен-Лантене
Вандом
Управа
 • Претседател на Генералниот совет Морис Лерој (УДФ)
Површина1
 • Вкупна 6.343 км2
Население (1999)
 • Вкупно 314.968
 • Ранг 69ти
 • Густина 49.655.998.738.767/км2
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Департман бр. 41
Окрузи 3
Кантони 30
Општини 291
^1 Податоци од Катастарот на Франција. Не се вбројуваат речи устија, езера, бари и глечери поголеми од 1 км²

Лоар и Шер (фр. Loir-et-Cher) е департман во северниот дел на средна Франција, наречен по реките Лоар и Шер.

Историја[уреди | уреди извор]

Лоар и Шер е еден од првобитните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790 г. Составен е од делови од некогашните покраини Орлеане и Турен.

Географија[уреди | уреди извор]

Департманот е дел од денешниот регион Центар-Долина на Лоара. Се граничи со департманите Ер и Лоар на север, Лоаре на североисток, Шер на југоисток, Ендр на југ, Ендр и Лоара на југозапад и Сарта на запад.

Зафаќа површина од 6.314 км2, со што е 31-во место во земјата. Низ него тече реката Лоара, овозможувајќи добра поврзаност помеѓу административниот центар Блоа и културно-стопанскиот центар Тур на запад и пограничниот дел на сенско-парискиот басен кај Орлеан на исток.

Поважни реки во департманот се Лоара, Лоар и Шер.


Знаменитости[уреди | уреди извор]

Кралскиот замок Шамбор

Лоар и Шер има разни замоци од историско значење, од кои попознати се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]