Корез

Координати: 45°20′N 1°50′E / 45.333° СГШ; 1.833° ИГД / 45.333; 1.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Корез
Corrèze

Corresa  (окситански)
Француски департман
Зградата на префектурата во Тил
Зградата на префектурата во Тил
Знаме на Корез CorrèzeГрб на Корез Corrèze
Местоположба на Корез во Франција
Местоположба на Корез во Франција
ДржаваФранција
РегионНова Аквитанија
ПрефектураТил
ПотпрефектураБрив ла Гајард
Исел
Управа
 • Претседател на Департманскиот советПаскал Кост[1] (Републиканци)
Површина1
 • Вкупна5.857 км2 (2,261 ми2)
Население (2019)
 • Вкупно240.073
 • Ранг84-ти
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Број на департманот19
Најголем градБрив ла Гајард
Арондисмани3
Кантони19
Општини279
^1 Француски земјиштен регистер, кој ги исклучува естуарите, езерата, водени површини и ледници поголеми од 1 км2.

Корез (француски: Corrèze; окситански: Corresa) — департман во Франција, именуван по реката Корез што минува низ него. Иако нејзината префектура е Тил, најнаселен град е Брив-ла-Гајард. Корез се наоѓа во регионот Нова Аквитанија, на границата со Окситанија и Оверњ-Рона-Алпи.

Во 2019 година, Корез имал население од 240.073,[2] распределено во 279 општини. Нејзините жители се нарекуваат корезијци (Corréziens) (машки) и корезијки (Corréziennes) (женски). Неговиот INSEE и поштенски код е 19.

Географија[уреди | уреди извор]

Департманот го сочинува најголемиот дел од Долен Лимузен и своето име го должи на реката Корез чиј целокупен тек минува низ средиштето и низ двата главни града, Тил и Брив. Тил е префектура на Корез, а Брив-ла-Гајард е најголемиот град.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Од 2015 година, департманот му припаѓа на регионот Нова Аквитанија. На север, се граничи со департманите Горна Виена и Крез, на исток, со департманите Пиј-де-Дом и Кантал, на југ со оној на Лот и, конечно, на запад со департманот Дордоња.

Геологија и релјеф[уреди | уреди извор]

Сместено западно од Централниот Масив, се состои од три зони: планини (Montagne), висорамнините и басенот Брив.

Врвот на планините на 977 m на планината Бесу . Нејзината формација на Ренохерцинската зона е доста еродирана.

Платоата имаат длабоки долини кои се упатуваат кон реката Дордоња, при што се образувани водопадите Жимел.

Југозападно од Корез, таложниот слив Брив ужива поповолна клима. Постојат ридови од песочник како Колонж-ла-Руж.

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Низ департманот минуваат неколку реки, како што се Везер, Корез или Дордоња.

Клима[уреди | уреди извор]

Департманот преминува помеѓу Аквитанија и Централниот Масив, при што постепено се издигнува од сливот Брив до Плато де Милеваш, од каде почнува атлантскиот слив. Овој релјеф ја објаснува широката разновидност на клими на Корез.

Главни градови[уреди | уреди извор]

Најнаселена општина е Брив-ла-Гајард, префектурата Тил е втора најнаселена. Во 2019 година, имало 7 општини со повеќе од 4.000 жители:[2]

Општина Население (2019)
Брив-ла-Гајард 46.330
Тил 14.812
Исел 9.358
Малмор 7.984
Сен-Панталеон-де-Ларш 4.751
Еглетон 4.295
Исак 4.215

Историја[уреди | уреди извор]

Корез е еден од првичните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790 година. Вклучува дел од поранешната покраина Лимузен (Долен Лимузен).

Во рамките на Корез, железничките планери од деветнаесеттиот век, делумно под влијание на топографијата на департманот, му обезбедиле на Брив ла Гајард добри врски и голем јазол од каде излегувале железнички линии во шест насоки. Железницата пристигнала во 1860 година, во погоден момент, непосредно откако филоксерата ја уништила месната винска индустрија. Новата железница им овозможила на стопанствата во областа околу Брив да се определат за производство на овошје и зеленчук што сега можеле брзо да ги превезат до поголемите населени места во Средна и Јужна Франција. Локално, новото земјоделство го поттикнало развојот, во басенот Брив, на сродни дејности и индустрии како што се производството на џемови и пијалaци, како и дејности за пакување на основа на дрво/хартија.

Демографија[уреди | уреди извор]

Пописот од 1851 година забележал население од 320.866 жители. Истото останало постојано до крајот на деветнаесеттиот век. Меѓутоа, во текот на дваесеттиот век, Корез ја доживува судбината на многу селски департмани во земјата бидејќи населението постојано опаѓа.

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1791269,767—    
1801243,654−9.7%
1806254,233+4.3%
1821273,418+7.5%
1831294,834+7.8%
1841306,48+4.0%
1851320,864+4.7%
1861310,118−3.3%
1872302,746−2.4%
1881317,066+4.7%
1891328,151+3.5%
1901318,422−3.0%
1911309,673−2.7%
1921273,808−11.6%
1931264,129−3.5%
1936262,743−0.5%
1946254,574−3.1%
1954242,798−4.6%
1962237,926−2.0%
1968237,858−0.0%
1975240,363+1.1%
1982241,448+0.5%
1990237,908−1.5%
1999232,576−2.2%
2006240,363+3.3%
2011242,454+0.9%
2016241,535−0.4%

Политика[уреди | уреди извор]

Претседател на Генералниот совет бил Франсоа Оланд од Социјалистичката партија до 2012 година кога бил избран за претседател на Републиката. Жак Ширак долги години бил пратеник од овој департман во Националното собрание.

Партија места
Сојуз за народно движење 18
Социјалистичка партија 16
Француската комунистичка партија 2
Разна левица 1

Сегашни претставници во Националното собрание[уреди | уреди извор]

Изборна единица Член [3] Забава
Прва изборна единица на Корез Франсис Дибоа Републиканци
Втора изборна единица на Корез Фредерик Мение Републиканци

Туризам[уреди | уреди извор]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Луѓе кои се родени или значително живееле во Корез:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Répertoire national des élus: les conseillers départementaux“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 4 May 2022.
  2. 2,0 2,1 Populations légales 2019: 19 Corrèze, INSEE
  3. Nationale, Assemblée. „Assemblée nationale ~ Les députés, le vote de la loi, le Parlement français“. Assemblée nationale.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]