Аквитанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аквитанија
Регион во Франција
Знаме на Аквитанија
Знаме
Rimex-France location Aquitaine.svg
Земја  Франција
Префектура Бордо
Департмани
Управа
 • Претседател Алејн Русет (СП)
Површина
 • Вкупна 41.308 km2 (15,949 sq mi)
Население (2008)INSEE
 • Вкупно 3.150.890
 • Густина 76/km2 (200/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
ISO 3166 FR-B
БДП (2007)[1] Грешка во Lua: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „{“ во земјата
Вкупно &1000000000000085900000085,9 млј 
NUTS FR61
Мреж. место aquitaine.fr

Аквитанија (француски: Aquitaine, окситански Aquitània, баскиски Akitania) — регион во југоисточна Франција што излегува на Атлантскиот Океан и планинскиот венец Пиринеи на границата со Шпанија.

Географија[уреди | уреди извор]

Аквитанија зазема површина од 41.400 km² (7% од површината на цела Франција). Регионот на југ се граничи со Шпанија, на исток со регионот Јужни Пиринеи, на север со Поату-Шарант и Лимузен, и на запад со Бискајскиот Залив. Поважни градови во Аквитанија се Бордо, По и Ажен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]