Прејди на содржината

Лот и Гарона

Координати: 40°20′N 0°30′E / 40.333° СГШ; 0.500° ИГД / 40.333; 0.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лот и Гарона
Lot-et-Garonne
департмани
Историскиот центар на Ажен
Историскиот центар на Ажен
Грб на Лот и Гарона
Местоположба на Лот и Гарона во Франција
Местоположба на Лот и Гарона во Франција
ЗемјаФранција
РегионНова Аквитанија
ПрефектураАжен
ПотпрефектуриНерак
Марманда
Виленев
Управа
 • Прет. на Ген. советСофи Бордери
Површина1
 • Вкупна5.361 км2 (2,070 ми2)
Население (2020)
 • Вкупно330.844
 • Ранг92.
 • Густина62/км2 (160/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департ. бр.47
Окрузи4
Кантони21
Општини319
^1 Катастарски податоци, каде не се вброени устија, езера, бари, и ледници поголеми од 1 км2

Лот и Гарона (француски: Lot-et-Garonne, окситански: Òut e Garona) — департман во регионот Окситанија, југозападна Франција. Наречен е по реките Лот и Гарона.

Историја[уреди | уреди извор]

Ова е еден од првобитните 83 департмани создадени со Француската револуција на 4 март 1790 г. и произлезен е од дотогашната покраина Ажене. Во 1808 г. од него се одвоени некои источни кантони, и од нив е создаден департманот Тарн и Гарона.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]