Рона (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рона
Rhône
Департман
Грб на Рона
Грб
Местоположбата на Рона во Франција
Местоположбата на Рона во Франција
Координати: 45°50′ СГШ 4°40′ ИГД / 
Земја Франција
Регион Оверњ-Рона-Алпи
Префектура Лион
Потпрефектури Вилфранш на Сона
Управа
 • Претседател Мишел Мерсје (Центристичка)
Површина
 • Вкупна 3.249 km2 (1,254 sq mi)
Население (2007)
 • Вкупно 1.677.073
 • Ранг 4ти
 • Густина 520/km2 (1,300/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Департман бр. 69
Окрузи 2
Кантони 54
Општини 293

Рона (француски: Rhône, франкопровансалски: Rôno) е департман во регионот Оверњ-Рона-Алпи. Департманот го носи името на реката Рона.

Историја[уреди | уреди извор]

Департманот Рона е создаден на 12 август 1793 г., со разделувањето на некогашниот департман Рона и Лоара на два дела: Рона и Лоара.

Во прво време, границата на департманот се поклопувала со самиот град Лион. Но кога градот се проширил и во другите општини, департманот е проширен за да ги опфати новосоздадените предградија.

Географија[уреди | уреди извор]

Позначајни реки во департманот се Рона и Сона (која се влева во Рона во Лион).

Рона се граничи со департманите Ен, Изер, Лоара и Сона и Лоара.

Над 75% од населението живее во Градската заедница Лион. Освен Вилфранш на Сона, сите други најголеми места ѝ припаѓаат на градската заедница (1999):

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]