Ендр и Лоара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ендр и Лоара
Департман
Грб на Ендр и Лоара
Грб
Земја Франција
Регион Центар-Долина на Лоара
Префектура Тур
Потпрефектура Шинон
Лоше
Управа
 • Прет. на ГС Марк Померо
Површина1
 • Вкупна 6.127 km2 (2,366 sq mi)
Население (1999)
 • Вкупно 554,003
 • Ранг 41-в
 • Густина 90/km2 (200/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CEST (UTC+2)
Департман бр. 37
Окрузи 3
Кантони 37
Општини 277
^1 Катастерски податоци. Не се вбројуваат устија и езеа, бари и глечери поголеми од 1 km2

Ендр и Лоара (француски: Indre-et-Loire) — департман во западниот дел на средна Франција, именуван по реките Ендр и Лоара.

Историја[уреди | уреди извор]

Ендр и Лоара е еден од првичните 83 департмани создадени за време на Француската револуција, на 4 март, 1790. Бил создаден од поранешната провинција Турен.

Главен град на департманот е Тур, кој бил и образовен центар во средниот век.

Географија[уреди | уреди извор]

Ендр и Лоара му припаѓа на денешниот регон Центар-Долина на Лоара, и го обиколуваат департманите Лоар и Шер, Ендр, Виен, Мен и Лоара и Сарт.

Туризам[уреди | уреди извор]

Во Ендр и Лоара има многубројни инзвонредни замоци кои се отворени за јавноста. Тие се познати под збирно име „Замоци на Лоара“. Меѓу нив спаѓаат:

Карта на Ендр и Лоара

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]