Горна Рајна

Координати: 47°57′51″N 7°19′11″E / 47.96417° СГШ; 7.31972° ИГД / 47.96417; 7.31972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Рајна
Haut-Rhin
департман
Управата на Горна Рајна во Колмар
Управата на Горна Рајна во Колмар
Грб на Горна Рајна
Местоположба на Горна Рајна во Франција
Местоположба на Горна Рајна во Франција
ЗемјаФранција
РегионГолем Исток
ПрефектураКолмар
ПотпрефектуриАлткирш
Милуз
Тан
Управа
 • Прет. на Ген. советШарл Битнер (УМП)
Површина
 • Вкупна3.525 км2 (1,361 ми2)
Население (2014)
 • Вкупно760.134
 • Ранг29.
 • Густина220/км2 (560/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департ. бр.68
Окрузи4
Кантон17
Општини366

Горна Рајна (француски: Haut-Rhin; германски: Oberelsass; алзашки: Owerelsàss - Горен Елзас) — департман во регионот Голем Исток на Франција. Ова е помалиот и помалку населен од двата департмана во областа Алзас, особено по отцепувањето на јужната територија во 1871 г. подоцна наречена Територија Белфор, иако сепак е густо населен во однос на остатокот од континентална Франција.

Поделба[уреди | уреди извор]

Департманот има пет окрузи. Нивните германски и алзашки називи се дадени во загради:

Историја[уреди | уреди извор]

Горна Рајна е наречена по реката Рајна и е еден од првобитните 83 департмани создадени со Француската револуција на 4 март 1790 г. Настанат е со примена на законот од 22 декември 1789 г. на јужната половина на покраината Алзас (Горен Алзас).

Границите на Горна Рајна се менувани повеќепати:

Географија[уреди | уреди извор]

Горна Рајна граничи со департманите Територијата Белфор и Вогези и венецот Вогези на запад, департманот Долна Рајна на север, Швајцарија на југ и реката Рајна на исток, која ја образува границата со Германија. Во средиштето на департманот се протега плодна низина. Климата е полуконтинентална.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Ова е еден од најбогатите департмани во Франција. Во Милуз е сместена автомобилската фабрика „Пежо“, каде се произведуваат моделите 106 и 206. Областа Јужен Зундгау има најниска невработеност во Франција (околу 2%). Пределите се ридести. Многу жители на Горна Рајна работат во Швајцарија, особено во хемиската индустрија во Базел, но сепак живеат во Франција поради пониските животни трошоци.

Право[уреди | уреди извор]

Департманите во Алзас (Горна и Долна Рајна) и дерпартманот Мозел имаат правен систем кој е малку поинаков од остатокот од Франција. Прописите кои се разликуваат потекнуваат од законите што важеле од 1871 до 1919 г. кога ова подрачје било во состав на Германското Царство. Со враќањето на Алзас-Лорена во Франција во 1919 г. државата прифатила задржување на извесни месни закони во одност на ловството, стопанскиот живот, односите во месната управа, здравственото осигуривање и социјалните права. Забележливо е тоа што отсуствува формалната одделност на црквата и државата, и неколку црковни вероисповеди примаат јавни средства од државната каса.

Туризам[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]