Горнопровансалски Алпи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горнопровансалски Алпи
Alpes-de-Haute-Provence
Департман
Грб на Горнопровансалски Алпи
Местоположба на Горнопровансалските Алпи во Франција
Местоположба на Горнопровансалските Алпи во Франција
Координати: 44°0′N 6°10′E / 44.000° СГШ; 6.167° ИГД / 44.000; 6.167Координати: 44°0′N 6°10′E / 44.000° СГШ; 6.167° ИГД / 44.000; 6.167
ЗемјаФранција
РегионПрованса-Алпи-Азурен Брег
ПрефектураДињ ле Бен
ПотпрефектуриБарселонет
Кастелан
Форкалкје
Управа
 • Прет. на Ген. советРене Масет (СП)
Површина1
 • Вкупна6.925 км2 (2,674 ми2)
Население (2007)
 • Вкупно156.067
 • Ранг94ти
 • Густина23/км2 (58/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.04
Окрузи4
Кантони30
Општини200
^1 Податоци од Катастарот на Франција. Не се вбројуваат речни устија, езера, бари и ледници поголеми од 1 км2

Горнопровансалските Алпи (фр. Alpes-de-Haute-Provence, окс. Aups d'Auta Provença) се департман во јужниот дел на Франција, некогаш дел од областа Прованса.

Историја[уреди | уреди извор]

„Северна Прованса“ бил еден од 83-те департмани утврдени за време на Француската револуција (4 март 1790). Потоа бил преименуван во „Горна Прованса“ и „Долни Алпи“.

Во 1793 е создаден департманот Воклиз од делови на департманите Устие на Рона, Дром и Долни Алпи.

Во 1970 департманот Долни Алпи е преименуван во „Горнопровансалски Алпи“.

Географија[уреди | уреди извор]

Горнопровансалските Алпи се планинска област со врвови над 2.400 m. Климата е мошне сува и пуста, но и покрај тоа овоштарството е важна гранка, благодарение на системите за наводнување.

Департманот се граничи со департманите Горни Алпи, Приморски Алпи, Вар, Воклиз и Дром, како и Република Италија.

Позначајни реки се: Диранс, Вердон, Блеона, Ибе, Вар, Биеш, Жаброн и Ларг.

Окрузи и кантони[уреди | уреди извор]

Горнопровансалски Алпи се поделени на 4 окрузи, 30 кантони и 200 општини. Најважно населено место е административниот центар (префектура) Дињ ле Бен.

Туризам[уреди | уреди извор]

Прекрасните пејзажи на областа нудат разни туристички активности. Единаесет села се сметаат за места со особен архитектонски карактер. Еве некои значајни места:

Лете во оконите планини се практикуваат разни воздушни спортови како параглајдерството, летањето со делтаплан, едриличарството и сл. Зиме работат единаесет скијачки центри.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]