Приморска Сена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Приморска Сена
Seine-Maritime
Департман
Зграда на префектурата во Руан
Зграда на префектурата во Руан
Знаме на Приморска Сена Seine-MaritimeГрб на Приморска Сена Seine-Maritime
Местоположба на Приморска Сена во Франција
Местоположба на Приморска Сена во Франција
ДржаваФранција
РегионНормандија
ПрефектураРуан
ПотпрефектуриДјеп
Авр
Управа
 • Претседател на Советот на департманотБертран Беланже[1]
Површина1
 • Вкупна6.278 км2 (2,424 ми2)
Население (2019)
 • Вкупно1.255.633
 • Ранг16.
 • Густина200/км2 (520/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Број на департмани76
Арондисмани3
Кантони35
Општини708
^1 Француски катастар на земјиште кој не ги вклучува естуарите, езерата, вештачките езера и ледниците поголеми од 1 км2.

Приморска Сена (француски: Seine-Maritime) — департман во Франција во регионот Нормандија во северна Франција. Се наоѓа на северниот брег на Франција, на устието на реката Сена и ги вклучува градовите Руан и Авр. До 1955 година департманот се викал Долна Сена. Во 2019 година департманот имал население од 1.255.633 жители.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

1790 - Создавање на департманот Долна Сена
Департманот е создаден од дел од старата покраина Нормандија за време на Француската револуција, на 4 март 1790 година, со примена на законот од 22 декември 1789 година.
1815 - Заземање
По победата на коалициските армии кај Ватерло, департманот бил окупиран од британските сили од јуни 1815 до ноември 1818 година.
1843 – Железници и индустрија
Во Руан, Елбеф и Болбек се зголемува бројот на текстилни фабрики. Металургијата и поморската градба исто така.
1851 - Републикански департман
По државниот удар на претседателот Луј-Наполеон Бонапарт од 1851 година, Долна Сена била еден од неколкуте департмани ставени во вонредна состојба[3] по стравувањата од значителен отпор кон новата влада.
Втора светска војна
Во 1942 година, за време на окупацијата од Нацистичка Германија, имало два сојузнички напади, во Бриневал и Дјеп, градови на брегот на Долна Сена.

Хералдика[уреди | уреди извор]

Предлошка:Blazon-arms

Географија[уреди | уреди извор]

Департманот може да се подели на три главни подрачја:[4]

  • Долината на Сена. Сена тече низ главниот град на департманот, Руан.
  • Варовничкото плато Пеи де Ко (Pays de Caux), со неговото стрмо крајбрежје (Алабастерски Брег).
  • Нормандиски Пеи де Бре (Pays de Bray), со своите ридови и предели на бокаж.

Администрација[уреди | уреди извор]

Департментот бил создаден во 1790 година како Долна Сена, еден од петте департмани што ја замениле поранешната покраина Нормандија. Во 1800 година биле создадени пет арондисмани во рамките на департманот, имено Руан, Авр, Дјеп, Нојфшател и Ивето, иако последните два биле расформирани во 1926 година. На 18 јануари 1955 година, името на департманот било променето во Приморска Сена, со цел да се обезбеди име со попозитивен звук и да се усогласат со промените направени во голем број други француски департмани.

Главни градови[уреди | уреди извор]

Најнаселена општина е Авр ; префектурата Руан е втора најнаселена. Од 2019 година, има 7 општини со повеќе од 20.000 жители:[2]

Комуна Население (2019)
Авр 168.290
Руан 112.321
Сотвил-ле-Руан 29.068
Сент-Етјен-ди-Рувре 28.352
Дјеп 28.241
Ле Гран Кевили 25.963
Ле Пети Кевили 22.000

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1801609,843—    
1821655,804+7.5%
1831693,683+5.8%
1841737,206+6.3%
1851762,039+3.4%
1861789,988+3.7%
1872790,022+0.0%
1881814,068+3.0%
1891839,876+3.2%
1901853,883+1.7%
1911877,383+2.8%
1921880,671+0.4%
1931905,278+2.8%
1936915,628+1.1%
1946846,131−7.6%
1954941,684+11.3%
19621,035,844—    
19681,113,977—    
19751,172,743—    
19821,193,039—    
19901,223,429—    
19991,239,138—    
20061,243,830—    
20111,251,282—    
20161,255,755—    

Политика[уреди | уреди извор]

Претседател на Совет на департманоте е Бертран Беланже, избран во 2019 година.

Претседателски избори 2. круг[уреди | уреди извор]

Избор Победнички кандидат Партија % Кандидат на второ место Партија %
2022 година Емануел Макрон LREM 55,28 Марин Ле Пен FN 44,72
2017 година [5] Емануел Макрон LREM 60,42 Марин Ле Пен FN 39,58
2012 година Франсоа Оланд П.С 54,94 Никола Саркози UMP 45,06
2007 година Никола Саркози UMP 50,20 Сеголен Ројал П.С 49,80
2002 година [5] Жак Ширак РПР 82,58 Жан-Мари Ле Пен FN 17,42

Актуелни претставници во Националното собрание[уреди | уреди извор]

Изборна единица Член [6] Забава
1-ва изборна единица на Приморска Сена Дамјен Адам Републиката напред!
Втора изборна единица на Приморска Сена Ани Видал Републиката напред!Републиката напред!
Трета изборна единица на Приморска Сена Ибер Вулфран Француска комунистичка партија
4-та изборна единица на Приморска Сена Сира Сила Републиката напред!Републиката напред!
5-та изборна единица на Приморска Сена Кристоф Бујон Социјалистичка партија
6-та изборна единица на Приморска Сена Себастиен Жимел Француска комунистичка партија
7-ма изборна единица на Приморска Сена Ањес Фирмин-Ле Бодо Републиканци
8-ма изборна единица на Приморска Сена Жан Пол Лекок Француската комунистичка партија
9-та изборна единица на Приморска Сена Стефани Кербар Републиката напред!Републиката напред!
10-та изборна единица на Приморска Сена Ксавиер Бати Републиката напред!Републиката напред!

Транспорт[уреди | уреди извор]

Во 1843 година железницата од Париз стигнала до регионот. Департманот е поврзан со соседниот оддел Ер преку Танкарвилскиот и Нормандскиот мост на Сена.

Култура[уреди | уреди извор]

Дејството на Мадам Бовари од Густав Флобер е сместена во Приморска Сена.

Романот „Плоштад“ (La Place) од Ани Ерно во голема мера се одвива во Приморска Сена и ги опишува настаните и промените што се случуваат во однос на француското општество во 20 век, особено во однос на руралното население.

Првата приказна од долготрајната серија Валеријан и Лорелин е сместена во Приморска Сена, со ликот Лорелин кој потекнува од областа.

Туризам[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Répertoire national des élus: les conseillers départementaux“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 4 May 2022.
  2. 2,0 2,1 Populations légales 2019: 76 Seine-Maritime, INSEE
  3. Jacques Olivier Boudon, Les Bonaparte : regards sur la France impériale.
  4. „Seine Maritime“. France-For-Visitors.com. Rough Guides. Посетено на 22 October 2011.
  5. 5,0 5,1 l'Intérieur, Ministère de. „Présidentielles“. interieur.gouv.fr.
  6. Nationale, Assemblée. „Assemblée nationale ~ Les députés, le vote de la loi, le Parlement français“. Assemblée nationale.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]