Горна Сона

Координати: 47°35′N 06°00′E / 47.583° СГШ; 6.000° ИГД / 47.583; 6.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Сона
Haute-Saône
департман
Грб на Горна Сона
Местоположбата на Горна Сона во Франција
Местоположбата на Горна Сона во Франција
Координати: 47°35′N 06°00′E / 47.583° СГШ; 6.000° ИГД / 47.583; 6.000
ЗемјаФранција
РегионБургундија-Франш Конте
ПрефектураВезул
ПотпрефектуриЛир
Управа
 • Прет. на ген. советИв Кратингер
Површина1
 • Вкупна5.360 км2 (2,070 ми2)
Население (1999)
 • Вкупно229.732
 • Ранг82ри
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.70
Окрузи2
Кантони32
Општини545
^1 Податоци од катастарот на Франција. Не се вбројуваат речни устија, езера, бари, и ледници поголеми од 1 км2

Горна Сона (француски: Haute-Saône, франкопровансалски: Hiôta-Sona) е департман во регионот Бургундија-Франш Конте, Франција. Именуван е по реката Сона.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]