Лозер

Координати: 44°20′N 3°36′E / 44.333° СГШ; 3.600° ИГД / 44.333; 3.600
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозер
Lozère

Losera  (окситански)
Француски департман
Одозгора надолу, одлево надесно: Сент-Аними, Тарнска Клисура во Ла Мален, Замок Флорак, Мон Лозер
Flag of LozèreCoat of arms
Местопооложба на Лозер во Франција
Местопооложба на Лозер во Франција
ДржаваФранција
РегиониОкситанија
Департман4 март 1790
ПрефектураМанд
ПотпрефектураФлорак Троа Ривиер
Управа
 • Претседател на Департманскиот советСофи Пантел[1] (СП)
Површина[2]
 • Вкупна5.166,9 км2 (1,995,0 ми2)
Население (2019)
 • Вкупно76.604
 • Ранг102-ри
 • Густина15/км2 (38/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
ISO 3166FR-48
Број на департманот48
Арондисмани2
Кантони13
Општини152
Мреж. местоlozere.fr

Лозер (француски: Lozère; окситански: Losera) — департман без излез на море во регионот Окситанија во Јужна Франција, се наоѓа во близина на Централниот Масив. Опкружен е со департманите Горна Лоара на североисток, Ардеш на исток, Гард на југ, Авејрон на запад и Кантал на северозапад. Името го добил по планината Мон Лозер. Со 76.604 жители заклучно со 2019 година,[3] Лозер е најмалку населениот француски департман.

Историја[уреди | уреди извор]

Лозер е основан во 1790 година за време на Француската револуција, кога цела Франција била поделена на департмани, заменувајќи ги старите покраини. Лозер е образуван од дел од старата покраина Лангедок.

Плиниевата Природна историја го пофалила сирењето од Лозер:

Видовите сирења кои се најценети во Рим, каде според споредбата треба да се проценат различните добри работи на сите народи, се оние што доаѓаат од провинциите Немаусус, а особено во областите[N 1] Лесура и Габалис (Лозер и Геводан), но неговата извонредност е многу краткотрајна и мора да се јаде додека е свежо.[4]

Меѓу 1764 и 1767 година, Ѕверот од Геводан, суштество за кое се верувало дека е голем волк или необично животно, ја напаствувал областа во планините Маржерид во поранешната провинција Геводан (речиси еднаква со модерниот департман Лозер).

Географија[уреди | уреди извор]

Лозер има површина од 5.166,9 квадратни километри. Тој е најсеверниот департман во сегашниот регион Окситанија и е опкружен со пет департмани кои припаѓаат на два региони: департманите Кантал, Горна Лоара и Ардеш во регионот Оверњ-Рона-Алпи и департманите Гард и Авејрон во регионот Окситанија.

Географијата на Лозер е сложена, опфаќа четири планински венци. На северозапад, базалтната висорамнина Обрак се издига меѓу 1000 и 1450 м, со студена влажна клима под влијание на Атлантикот. Северот и североисточниот дел на департманот ги содржат планините Маржерид, кои се образувани од гранит и имаат врвови меѓу 1000 и 1550 метри надморска висина. Климата овде е исто така студена, но посува отколку во Обрак, со помалку снег.

Кос е низа од многу суви варовнички висорамнини на југозапад, а југоисточниот дел ги содржи Севените, кои ја вклучуваат највисоката точка во департманот, гранитниот Мон Лозер со 1.702 метри.

Низ департманот течат бројни реки, над и под земја, вклучувајќи ја и Тарн, чиј извор е на Мон Лозер и која тече низ Тарнската Клисура во Кос.

Демографија[уреди | уреди извор]

Развој на населението од 1801 година:

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1801126,503—    
1806143,247+13.2%
1821133,934−6.5%
1831140,347+4.8%
1841140,788+0.3%
1851144,705+2.8%
1861137,367−5.1%
1872135,19−1.6%
1881143,565+6.2%
1891135,517−5.6%
1901128,866−4.9%
1911122,738−4.8%
1921108,822−11.3%
1931101,849−6.4%
193698,48−3.3%
194690,523−8.1%
195482,391−9.0%
196281,868−0.6%
196877,258−5.6%
197574,825−3.1%
198274,294−0.7%
199072,825−2.0%
199973,509+0.9%
200676,806+4.5%
201177,156+0.5%
201676,422−1.0%

Лозер е најмалку населениот француски департман. Во 2019 година броел 76.604 жители, со густина на населеност од 14,83 жители/км 2 . Населението во департманот е слично по големина на она на Андора, соседната земја на југ. Од крајот на 19 век, департманот бележи пад на населението поради иселувањето, последните петнаесет години сепак покажале нагорен тренд. Причините за овој тренд се квалитетот на животната средина, подобрувањето на патниот превоз и комуникациската мрежа и во помала мера хелиотропизмот. Тоа е постаро население со висока куповна моќ.[5]

Населението е концентрирано во три главни средишта: Манд, Сен Шели-д'Апшер и Марвежол, кои заедно сочинуваат една третина од населението на департманот. Некои други мали средишта (Лангоњ, Флорак, Омон-Обрак, Ла Канург, итн.) се појавуваат како мали области за живеење, но не можат да привлечат млади луѓе. Иселувањето кон соседните метрополи (Клермон-Феран на север, Монпелје и Ним на југ) е сè поголемо.

Поради неговата мала густина на населеност, се смета дека спаѓа во празната дијагонала.

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Најнаселена општина е Манд, која воедно е и префектура на департманот. Од 2019 година, има 3 општини со повеќе од 3.000 жители:[3]

Општина Население (2019)
Манд 12.318
Марвежол 4.684
Сен Шели-д'Апшер 4.211

Администрација[уреди | уреди извор]

Департманот е управуван од Департманскиот совет на Лозер во Манд. Од 2015 година, претседател на советот е Софи Пантел. Лозер е дел од регионот Окситанија.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Во Лозер има 2 окрузи, 13 кантони и 152 општини. [6]

ИНСЕЕ
код
Арондисман Главен град Население [3](2019) Површина
(км2)
Густина
(жители/км2)
Општини
481 Флорак Флорак 13.050 1.687 7,74/км2 38
482 Ман Манд 63.554 3.479 18,27/км2 114

 

Економија[уреди | уреди извор]

Главните дејности се сточарството и туризмот. Во Лозер едвај има обработливо земјоделство поради лошиот квалитет на почвата. Во Обрак најраспространето е сточарството.

Регионот има една од најниските стапки на невработеност во Франција, што може да се припише на присилната долгогодишна традиција според која младите емигрираат во градовите како Лион, Марсеј, Монпелје кога ќе достигнат работоспособна возраст.

Користење на земјиштето[уреди | уреди извор]

Житни полиња во близина на Ле Бондон, каде преовладуваат ридовите Puechs des Bondons.

Лозер е селски департман, со релативно малку земјиште зафатено од патишта и градби. Целокупната употреба на земјиштето е поделена на следниов начин:

 • Шума 43,81%
 • Хит и друго отворено земјиште 31,19%
 • Обработливо земјиште 12,74%
 • Полиња 11,36%
 • Патишта и градби 0,54%
 • Реки и бари 0,3

Политика[уреди | уреди извор]

Сегашни претставници воНародното собрание[уреди | уреди извор]

Изборна единица Член [7] Партија
Изборна единица на Лозер Пјер Морел-А-Л'Уисје Републиканци

Туризам[уреди | уреди извор]

Туристичките активности вклучуваат спелеонарство и различни спортови, како што се скијање и кајак. Лозер содржи дел од Народниот парк Севени. Лозер се смета за една од најдобрите области во Франција за риболов на пастрмка. Реките како што се Лот, Тарн и Тријер се особено познати по пастрмката.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Поимот што го користи Плиније е pagus, латински истоветен израз за земја.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Répertoire national des élus: les conseillers départementaux“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 4 May 2022.
 2. „Département de La Lozère (48) - Résumé statistique“. Publications et statistiques pour la France ou les régions (француски). Institut national de la statistique et des études économiques - INSEE. Посетено на 18 August 2015.
 3. 3,0 3,1 3,2 Populations légales 2019: 48 Lozère, INSEE
 4. Pliny, Naturalis Historia book XI, ch 97:200-202.
 5. „Lozère (48)“ (француски). habitants.fr. Посетено на 18 August 2015.
 6. „Département de La Lozère (48)“ (француски). Institut national de la statistique et des études économiques - INSEE. Посетено на 11 September 2020.
 7. Nationale, Assemblée. „Assemblée nationale ~ Les députés, le vote de la loi, le Parlement français“. Assemblée nationale.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]