Прејди на содржината

Дињ ле Бен

Координати: 44°05′36″N 6°14′11″E / 44.0933333333° СГШ; 6.23638888889° ИГД / 44.0933333333; 6.23638888889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дињ ле Бен
Грб на Дињ ле Бен
Дињ ле Бен is located in Франција
Дињ ле Бен
Дињ ле Бен
Координати: 44°05′36″N 6°14′11″E / 44.0933333333° СГШ; 6.23638888889° ИГД / 44.0933333333; 6.23638888889
ЗемјаФранција
РегионПрованса-Алпи-Азурен Брег
ДепартманГорнопровансалски Алпи
ОкругДињ ле Бен
Општ. заедницаТри Долини
Управа
 • Градоначалник (2008–2014) Серж Глоаген
Површина1117,07 км2 (4,520 ми2)
Население (2006)218.755
 • Густина1,6/км2 (4,1/ми2)
INSEE/Пошт. бр.04070 / 04000
Надм. висина524 м
(прос. 608 м)
1 Катастарски податоци, каде не се вбројани езера, бари и ледници > 1 км2 и речни устија. 2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Дињ ле Бен (порано само Дињ (француски: Digne-les-Bains; окситански: Dinha (dei Banhs) или Digno) — град и општина во Франција, административен центар (префектура) на департманот Горнопровансалски Алпи.

Историја

[уреди | уреди извор]

Дињ ле Бен како населено место датира од неолитот, а во римско време станува трговско место. Оттогаш па наваму, општината е главен центар во трговијата со лаванда.

Географија

[уреди | уреди извор]

Низ градот тече реката Блеона. Течејќи југозападно, реката образува дел од североисточната и југозападната граница на општината.

Занимливости

[уреди | уреди извор]

Знаменитости

[уреди | уреди извор]

Збратимени градови

[уреди | уреди извор]

Познати личности

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]