Метропола Лион

Координати: 45°45′27″N 4°51′14″E / 45.75750° СГШ; 4.85389° ИГД / 45.75750; 4.85389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Метропола Лион
Métropole de Lyon
метрополска област
Лого на Метропола Лион
Амблем
Местоположба на Метропола Лион во Франција
Местоположба на Метропола Лион во Франција
Градот/општината Лион (црвено) и 58-те градски општини (сино) во метрополската област.
Градот/општината Лион (црвено) и 58-те градски општини (сино) во метрополската област.
ЗемјаФранција
РегионОверњ-Рона-Алпи
ПрефектураЛион
Управа
 • Прет. на Ген. советДавид Кимелфелд (ПС)
Површина
 • Вкупна533,68 км2 (20,605 ми2)
Население (2015)[1]
 • Вкупно1.370.678
 • Густина26/км2 (67/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департ. бр.69M
Окрузи1
Кантонинема
Општини59
Мреж. местоgrandlyon.com Уредете го ова на Википодатоците

Метропола Лион (француски: métropole de Lyon) или Голем Лион (Grand Lyon) — територијална заедница во регионот Оверњ-Рона-Алпи, источна Франција. Го опфаќа градот Лион и неговите приградски населби. Има статус на департман и метрополска област, на територијата кога претходно му припаѓала на департманот Рона.

Оваа заедница ја заменила Урбаната заедница на Лион на 1 јануари 2015 г. согласно законот за територијално осовременување[2] од јануари 2014 г.[3]

Општини[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 31,23% во општината Лион
  2. Loi de modernisation de l'action publique territoriale et d'affirmation des métropoles
  3. Loi n° 2014-58 du 27 janvier 2014 de modernisation de l'action publique territoriale et d'affirmation des métropoles

Надворешни врски[уреди | уреди извор]