Територија Белфор

Координати: 47°45′N 7°00′E / 47.750° СГШ; 7.000° ИГД / 47.750; 7.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Територија Белфор
Департман
Грб на Територија Белфор
ЗемјаФранција
РегионБургундија-Франш Конте
ПрефектураБелфор
Потпрефектура(нема)
Управа
 • Прет. на ГСИв Акерман (СП)
Површина1
 • Вкупна609 км2 (235 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно144.600
 • Ранг95-ти
 • Густина240/км2 (610/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.90
Окрузи1
Кантони15
Општини102
^1 Катастерски податоци. Не се вбројуваат устија и езеа, бари и ледници поголеми од 1 км2
Управната зграда на департманот во Белфор

Територијата Белфор (француски: Territoire de Belfort) — департман во регионот Бургундија-Франш Конте во источна Франција.

Управа[уреди | уреди извор]

Департманот го носи бројот 90, а главен град е Белфор.

Историја[уреди | уреди извор]

Територијата Белфор е формирана во 1922 г. од дел од поранешната покраина Алзас во сопственост на Франција во периодот 1871-1919, која била позната и под името „Територија Белфор“. Територијата била поштедена при припојувањето кон Германија врз основа на тоа што се зборувало француски јазик за разлика од остатокот од Алзас.

Географија[уреди | уреди извор]

Департманот зафаќа површина од само 609 км2, пеети најмал во Франција (по Париз и неговите предградија Сенски Висови, Сена-Сен-Дени, и Долината на Марна).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


47°45′N 7°00′E / 47.750° СГШ; 7.000° ИГД / 47.750; 7.000