Меза (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меза
Meuse
департман
Грб на Меза
Местоположба на департманот Меза
Местоположба на департманот Меза
Координати: 49°00′N 05°20′E / 49.000° СГШ; 5.333° ИГД / 49.000; 5.333Координати: 49°00′N 05°20′E / 49.000° СГШ; 5.333° ИГД / 49.000; 5.333
ЗемјаФранција
РегионГолем Исток
ПрефектураБар ле Дик
ПотпрефектуриКомерси
Верден
Управа
 • Претседател на Генералниот советКристијан Нами
Површина1
 • Вкупна6.211 км2 (2,398 ми2)
Население (1999)
 • Вкупно192.198
 • Ранг88-ми
 • Густина31/км2 (80/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.55
Окрузи3
Кантони31
Општини498

Меза (француски: Meuse) — департман во областа Лорена на североисточна Франција, денес во регионот Голем Исток, наречен по реката Меза.

Историја[уреди | уреди извор]

Меза е еден од изворните 83 департмани создадени со Француската револуција на 4 март 1790. Била составена од поранешните покраини Бароа (подрачјето на Бар ле Дик) и Три Епископии (подрачјето на Верден).

Департманот е историски забележителен како едно од главните војувалишта на Првата светска војна. Во 1916 тука се одиграла значајната Битка кај Верден.

Географија[уреди | уреди извор]

Меза му припаѓа на регионот Голем Исток и се граничи со департманите Ардени, Марна, Горна Марна, Вогези, Мерт и Мозел и Белгија на север. Делови од депармтнот влегуваат во состав на Регионалниот природен парк Лорена.

Поважни реки во департманот се:

Демографија[уреди | уреди извор]

Населението на Меза забележило голем пад почнувајќи од XIX век поради големите преселби село-град.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]