Сома (департман)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сома
Somme
Департман
Грб на Сома
Местоположбата на Сома во Франција
Местоположбата на Сома во Франција
Координати: 49°53′N 02°25′E / 49.883° СГШ; 2.417° ИГД / 49.883; 2.417Координати: 49°53′N 02°25′E / 49.883° СГШ; 2.417° ИГД / 49.883; 2.417
ЗемјаФранција
РегионГорна Франција
ПрефектураАмјен
ПотпрефектуриАбвил
Мондидје
Перон
Управа
 • Претс. на Ген. советДаниел Дибоа
Површина
 • Вкупна6.170 км2 (2,380 ми2)
Население (1999)
 • Вкупно555.551
 • Ранг46-ти
 • Густина90/км2 (230/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.80
Окрузи4
Кантони46
Општини783

Сома (француски: Somme) — департман во областа Пикардија, денес во состав на регионот Горна Франција на северот од земјата.

Северниот средиштен дел на департманот е познат како место на кое се одиграле неколку значајни битки во Првата светска војна. Од особено историско значење е Битката на Сома, што се случила во 1916. Поради овие битки, во департманот има многу гробишта и неколку големи споменици во чест на војниците од разни земји што загинале на боиштата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]