Камбре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Камбре
Concello de Cambre
Амблем на Камбре Concello de Cambre
Амблем
Прекар(и): Cambre
Location of Cambre within Galicia
Location of Cambre within Galicia
Parroquias 12
Управа
 • Alcalde (Mayor) Antonio Varela Saavedra PSOE
Површина
 • Вкупна 41 km2 (16 sq mi)
Население (2005)
 • Вкупно 22.012(INE)
 • Густина 536,88/km2 (139,050/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)
Мреж. место http://www.cambre.org/

Камбре е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 41 km2, и население од 22,012 жители (2004) и густина на население од 536.88 /km2. .