Ена (департман)

Координати: 49°30′N 3°30′E / 49.500° СГШ; 3.500° ИГД / 49.500; 3.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ена
Aisne
Департман
Знаме на ЕнаГрб на Ена
Местоположба на Ена во Франција
Местоположба на Ена во Франција
Координати: 49°30′N 3°30′E / 49.500° СГШ; 3.500° ИГД / 49.500; 3.500
ЗемјаФранција
РегионГорна Франција
ПрефектураЛан
ПотпрефектуриШато Тјери
Сен Кантен
Соасон
Вервен
Управа
 • Претс. на ген. советИв Додињи (PS)
Површина
 • Вкупна7.369 км2 (2,845 ми2)
Население (1999)
 • Вкупно535.489
 • Ранг49-ти
 • Густина73/км2 (190/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департман бр.02
Окрузи5
Кантони42
Општини816

Ена (англиски: Aisne) — департман во областа Пикардија, денес во состав на регионот Горна Франција на северот од земјата. Наречен е по реката Ена.

Историја[уреди | уреди извор]

Ена е еден од изворните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790. Составен е од делови од дотогашните покраини Ил де Франс, Пикардија и Шампања.

Највеќето стари шуми во подрачјето на департманот се уништени во Првата светска војна. Офанзивата на сртот Шеман де Дам во пролетта 1917 понекогаш се нарекува „Втора битка на Ена“.

Географија[уреди | уреди извор]

Ена се граничи со Арденската шума и Белгија на североисток. Реката Ена минува низ департманот во правец исток-запад, и потоа се влева во Оаза. Реката Марна образува дел од јужната граница со департманот Сена и Марна. Јужниот дел на департманот е посува висорамнина позната по млечни производи и сирењето бри.

Во пејзажот предоминираат карпести масиви со стрмни крила. Најзабележителни се оние кај Лан и сртот Шеман де Дам.

Најголеми населени места во департманот се:

Клима[уреди | уреди извор]

Департманот добива просечни атмосферски врнежи од 500-750 мм годишно.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Стопанството е претежно земјоделско. Се одлегуваат големи количини на житарки и шеќерна репка. Во Сен Кантен и други места значајна гранка е текстилната индустрија, со многу ткајачници на свила, памук и волна. Во Сен Гобен се произведуваат огледала уште од XVII век. Гиз е центар на земјоделството во северниот дел на Ена.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]