Лоара (департман)

Координати: 45°05′N 04°05′E / 45.083° СГШ; 4.083° ИГД / 45.083; 4.083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лоара
Loire

Lêre  (јазик?)
Léger  (окситански)
Француски департман
red roofed buildings, surrounded by trees, on a cloudy day
Монбризон во 2007
yellow fish on a red fieldyellow fish on a red field
Местоположба на Лоара во Франција
Местоположба на Лоара во Франција
ДржаваФранција
РегионОверњ-Рона-Алпи
ПрефектураСент-Етјен
ПотпрефектуриМонбризон
Роан
Управа
 • Претседател на Департманскиот советЖорж Зиглер[1] (Републиканци)
Површина1
 • Вкупна4.781 км2 (1,846 ми2)
Население (2019)
 • Вкупно765.634
 • Ранг30-ти
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC)
Број на департманот42
Арондисмани3
Кантони21
Општини323
^1 Француски земјиштен регистер, кој ги исклучува естуарите, езерата, водени површини и ледници поголеми од 1 км2.

Лоара (француски: Loire; франкопровансалски: Lêre; окситански: Léger или Leir) — департман без излез на море во регионот Оверњ-Рона-Алпи во Франција што се наоѓа во горниот тек на реката Лоара. Негова префектура е Сент-Етјен. Во 2019 година имал 765.634 жители.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Департманот Лоара е основан во 1793 година кога департманот Рона и Лоара бил поделен на два, околу три години откако бил основан во 1790 година. Ова било одговор на контрареволуционерните активности во Лион, кој, по население, бил втор по големина град во земјата. Со поделбата на Рона и Лоара, владата се обидела да ја заштити Француската револуција од потенцијалната моќ и влијание на контрареволуционерната активност во подрачјето на Лион.

Департманот Лоара приближно одговара на поранешната покраина Форез.

Од основањето следниве места биле префектури на департманот:

Географија[уреди | уреди извор]

Лоара е дел од сегашниот административен регион Оверњ-Рона-Алпи и е опкружен со департманите Рона, Изер, Ардеш, Горна Лоара, Пиј-де-Дом, Алие и Сона и Лоара.

Реката Лоара го минува департманот од југ кон север.

Департманот Лоара е поделен на три арондисмани:

  • Арондисман Монбризон
  • Арондисман Роан
  • Арондисман Сент-Етјен

Делови од департманот припаѓаат на природниот регионален парк Ливрадоа-Форез.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Сент-Етјен, со неговата агломерација живее околу половина од жителите на департманот.[3]

Развој на населението од 1801 година:

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1801290,903—    
1806317,053+9.0%
1821343,454+8.3%
1831391,216+13.9%
1841434,085+11.0%
1851472,588+8.9%
1861517,603+9.5%
1872550,611+6.4%
1881599,836+8.9%
1891616,227+2.7%
1901647,633+5.1%
1911640,549−1.1%
1921637,13−0.5%
1931664,822+4.3%
1936650,226−2.2%
1946631,591−2.9%
1954654,482+3.6%
1962696,348+6.4%
1968722,443+3.7%
1975742,396+2.8%
1982739,521−0.4%
1990746,288+0.9%
1999728,524−2.4%
2006741,269+1.7%
2011749,053+1.1%
2016761,997+1.7%

Поголеми градови[уреди | уреди извор]

Најнаселена општина е Сент-Етјен, префектурата на департманот. Во 2019 година, имало 6 општини со повеќе од 15.000 жители: [2]

Општина Население (2019)
Сен-Етјен 173.821
Сен Шамонд 34.841
Роан 33.809
Фирмини 16.901
Монтбризон 15.915
Сен-Жист-Сен-Рамбер 15.229

Политика[уреди | уреди извор]

Претседател на Департманскиот совет е Жорж Зиглер, избран во октомври 2017 година.

Тековни претставници во Националното собрание[уреди | уреди извор]

Изборна единица Член[4] Партија
Прва изборна единица на Лоара Режис Жуанико Социјалистичка партија
Втора изборна единица на Лоара Жан-Мишел Ми Републиката напред!
Трета изборна единица на Лоара Валерија Фор-Минтијан Републиката напред!
Четврата изборна единица на Лоара Дино Синиери Републиканци
Петта изборна единица на Лоара Натали Сарл Модем
Шеста изборна единица на Лоара Жилиен Боровчик Републиката напред!

Туризам[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Répertoire national des élus: les conseillers départementaux“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 4 May 2022.
  2. 2,0 2,1 Populations légales 2019: 42 Loire, INSEE
  3. Comparateur de territoires, Unité urbaine 2020 de Saint-Étienne (00753), Département de la Loire (42), INSEE
  4. Nationale, Assemblée. „Assemblée nationale ~ Les députés, le vote de la loi, le Parlement français“. Assemblée nationale.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]