Сент Етјен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сент Етјен
Земја Франција
Кантон Главен град на 9 кантони
Управа
 • Градоначалник (од март 2008) Мори Венсен (СП)
Население 1 175,700
Часовен појас ЦЕВ (ЦЕВ +1)
INSEE/Пошт. бр. 42218
2 Единечно пребројување: жителите на повеќе општини (на пр. студенти и воени лица) се бројат само еднаш.

Сент Етјен (француски: Saint-Étienne) е град во централна Франција. Градот се наоѓа на 60 km југозападно од Лион.