Сент Етјен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Знаме на Сент Етјен
Грб на Сент Етјен
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Кантон Главен град на 9 кантони
Општ. заедница Saint-Étienne Métropole
Градоначалник Мори Венсен (СП)
(од март 2008)
Статистики
Надм. вис. 422–1117 м
(прос. 516 м)
Површина1 79,97 км²
Население1 175.700 жит.  
 - Ранг 16ти град во Франција
 - Густина 2197 жит/км²
Часовен појас ЦЕВ (ЦЕВ +1)
INSEE/Пошт. бр. 42218/ 42000, 42100
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.

Сент Етјен (француски: Saint-Étienne) е град во централна Франција. Градот се наоѓа на 60 km југозападно од Лион.