Прејди на содржината

Долина на Марна

Координати: 48°45′N 2°25′E / 48.750° СГШ; 2.417° ИГД / 48.750; 2.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Долина на Марна
Val-de-Marne
Департман
Весенскиот замок
Знаме на Долина на МарнаГрб на Долина на Марна
Местоположба на Долина на Марна во Франција
Местоположба на Долина на Марна во Франција
ДржаваФранција
РегионИл-де Франс
ПрефектураКретеј
ПотпрефектураЛ'ај-ле-Роз
Ноже на Марна
Управа
 • Претседател на департманскиот советОливје Капитанјо[1] (ЛР)
Површина1
 • Вкупна245 км2 (95 ми2)
Население (2019)
 • Вкупно1.407.124
 • Ранг12.
 • Густина5,700/км2 (15,000/ми2)
Час. појасСЕВ (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Департмански број94
Округ3
Кантони25
Комуни47
^1 Според податоци на Францускиот земјиштен регистар, кој ги исклучува естуари и езерата, езерцата и глациерите поголеми од 1 км2

Долина на Марна (француски: Val-de-Marne; Вал-де-Марн) ― департман во Франција, сместен во регионот Ил-де-Франс. Именуван по реката Марна, се наоѓа во метрополата Голем Париз југоисточно од градот Париз. Во 2019 година, Долина на Марна имала население од 1,407,124 жители.[2]

Нејзиниот број на Националниот институт за статистика и економски студии, и поштенски број е 94.

Географија[уреди | уреди извор]

Вал-де-Марн е, заедно со Сена-Сен-Дени и Сенски Висови, еден од трите мали департмани во Ил-де-Франс кои образуваат прстен околу Париз, познат како Внатрешен круг (Petite Couronne). Од 1 јануари 2016 година, Вал-де-Марн bila вклучен во Метрополата Голем Париз.

Поважни гратчиња[уреди | уреди извор]

Најнаселена комуна е Витри на Сена ; префектурата Кретеј е втора најнаселена. Од 2019 година, има 5 комуни со повеќе од 60.000 жители:[2]

Комуна Население (2019)
Витри на Сена 95.510
Кретеј 93.246
Шампињи на Марна 76.990
Сен Мор-де-Фосес 74.976
Иври на Сена 63.748

Администрација[уреди | уреди извор]

Вал-де-Марн е составен од 3 окрузи и 47 комуни:

Округ
Лај-ле-Роз

Округ
Кретеј

Округ
Ноже на Марна

Историја[уреди | уреди извор]

Вал-де-Марн била создадена во јануари 1968 година, преку спроведување на закон донесен во јули 1964 година. Со положба југоисточно од париската обиколница (и линијата на старите градски ѕидини), таа била создадена од јужно-источниот дел на (претходно многу поголем) департман Сена, заедно со мал дел земен од отцепениот департман Сена и Уаз.

Демографија[уреди | уреди извор]

Развој на населението од 1881 година:

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1881161,607—    
1891213,706+32.2%
1901288,879+35.2%
1911386,073+33.6%
1921462,2+19.7%
1931657,322+42.2%
1936685,295+4.3%
1946672,024−1.9%
1954767,729+14.2%
1962974,962+27.0%
19681,121,319—    
19751,215,713—    
19821,193,655—    
19901,215,538—    
19991,227,250—    
20061,298,340—    
20111,333,702—    
20161,378,151—    

Предлошка:France immigration

Туризам[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Répertoire national des élus: les conseillers départementaux“. data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (француски). 4 мај 2022.
  2. 2,0 2,1 Populations légales 2019: 94 Val-de-Marne, INSEE

Надворешни врски[уреди | уреди извор]