Оаза (департман)

Координати: 49°23′N 02°25′E / 49.383° СГШ; 2.417° ИГД / 49.383; 2.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оаза
Oise
департман
Префектурната управа во Бове
Грб на Оаза
Местоположба на Оаза во Франција
Местоположба на Оаза во Франција
ЗемјаФранција
РегионГорна Франција
ПрефектураБове
ПотпрефектураКлермон
Компјењ
Санлис
Управа
 • Прет. на Ген. советНадеж Лефевр
Површина1
 • Вкупна5.860 км2 (2,260 ми2)
Население (2016)
 • Вкупно823.542
 • Ранг26.
 • Густина140/км2 (360/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Департ. бр.60
Окрузи4
Кантони21
Општини679

Оаза (француски: Oise) — департман во регионот Горна Франција на северот на истоимената земја. Наречен е по реката Оаза.

Историја[уреди | уреди извор]

Оаза е еден од изворните 83 департмани воведени со Француската револуција на 4 март 1790 г. Создадена е земајќи делови од покраините Ил де Франс и Пикардија.

По извојуваната победа во Битката кај Ватерло, британската војска го окупирала департманот, што траело од јуни 1815 доноември 1818 г.

Географија[уреди | уреди извор]

Оаза е дел од денешниот регион Горна Франција и лежи на 35 км северно од Париз. Опкружен е од департманите Сома, Ена, Сена и Марна, Долина на Оаза, Ер и Приморска Сена.

Поважни населени места[уреди | уреди извор]

Најнаселени општини во Оаза[1]
Место Општина Кантон Округ Население
1 Бове Бове-1
Бове-2
Бове 55.252
2 Компјењ Компјењ-1
Компјењ-2
Компјењ 40.430
3 Креј Креј Санлис 34.262
4 Ножан на Оаза Ножан на Оаза Санлис 18.753
5 Санлис Санлис Санлис 15.583
6 Крепи во Валоа Крепи во Валоа Санлис 14.962
7 Мери Мери Бове 13.995
8 Ноајон Ноајон Компјењ 13.894
9 Монтатер Монтатер Санлис 12.843
10 Пон Сент Максанс Пон Сент Максанс Санлис 12.637

Туризам[уреди | уреди извор]

Највеќе посетители во департманот добива забавниот парк „Астерикс“ отворен 1989 г. Други места од особено културно-историско значење се катедралата „Св. Петар“ во Бове, замокот Пјерфон обновен од Ежен Виоле ле Дик и ликовната збирка во Шантији, една од најголемите вон Париз.

Збратимени места[уреди | уреди извор]

Оаза е збратимена со грофовијата Бедфордшир во Англија.

Едно од селата во поречието е Овер на Оаза, познато како свратилиште на разни импресионистички уметници. Овде Винсент ван Гог ги провел последните 70 дена од животот и тука е закопан, заедно со брат му Тео.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Insee - Populations légales 2013“. INSEE. Посетено на September 10, 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]