Гар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гар
Gard
Департман
Од горе кон долу, лево кон десно: Пон ду Гар, зградата на префектурата во Ним, Севени, и Нимската арена
Знаме на ГарГрб на Гар
Местоположба на Гар во Франција
Местоположба на Гар во Франција
ДржаваФранција
РегионОкситанија
ПрефектураНим
ПодпрефектуриАрле
Ле Вига
Управа
 • Претседател на Департманскиот советДенис Буа (PS)
Површина1
 • Вкупна5.853 км2 (2,260 ми2)
Население (2016)
 • Вкупно742.006
 • Ранг32.
 • Густина130/км2 (330/ми2)
Часовен појасСЕВ (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)СЕЛВ (UTC+2)
Број на департман30
Окрузи3
Кантони23
Општини351
^1 Податоци од Францускиот земјиштен регистар, кој не вклучува естуари, и езера, почуришни езера, и ледници поголеми од 1 км2

Гар (на француски: Gard) е департман во јужна Франција, кој се наоѓа во регионот Окситанија. Тој имал население од 742,006 заклучно со 2016 година; нејзината префектура е Ним. Департманот е именуван по реката Гардо; на окситански Гар, име кое го заменило француското име во последните децении, како административно, така и меѓу француските говорници.

Историја[уреди | уреди извор]

Областа Гар била населена од Римјаните во класичното време. Таа била премин преку Виа Домиција, која била изградена во 118 година п.н.е. Гар е едно од првичните 83 департмани создадени за време на Француската револуција на 4 март 1790 година. Создаден е од античката провинција Лангдок.

Првобитно таа била наменета да се вклучи кантонот Ганже во департманот кое би било географски логично, но Ганже бил префрлен во соседниот департман на Еро на самиот почеток. За возврат, Гар го примил од Херол рибарското пристаниште Еге Морте, кое на департманот му дало свој излез до Лионскиот Залив.

Во текот на средината на XIX век , префектурата, традиционално центар на трговија со производствен сектор фокусирана на текстил, била ран корисник на железничкиот развој, станувајќи важна железничка крстосница. Изградени биле неколку луксузни хотели, а подобрениот пристап до пазарот обезбеден од железницата, исто така, го охрабрил првичниот раст на одгледувањето на вино: сепак, многу од лозарите на департманот биле уништени со доаѓањето во филоксерата во 1872 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Гар е дел од регионот на Окситанија и е опкружена со департманите Еро, Лозер, Аверон, Устие на Рона, Воклиз и Ардеш. Највисоката точка во департманот е Мон Егуал. Сериозни поплави се случиле во департманот во последните години и, поради неговата географска поставка, тој бил место на некои од највисоките забележани температури во историјата на Франција.[1]

Демографија[уреди | уреди извор]

Развој на населението од 1791 година:

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1791313,464—    
1801300,144−4.2%
1806322,144+7.3%
1821334,164+3.7%
1831357,283+6.9%
1841376,062+5.3%
1851408,163+8.5%
1861422,107+3.4%
1872420,131−0.5%
1881415,629−1.1%
1891419,388+0.9%
1901420,836+0.3%
1911413,458−1.8%
1921396,169−4.2%
1931406,815+2.7%
1936395,299−2.8%
1946380,837−3.7%
1954396,742+4.2%
1962435,107+9.7%
1968478,544+10.0%
1975494,575+3.3%
1982530,478+7.3%
1990585,049+10.3%
1999623,125+6.5%
2006684,306+9.8%
2011718,357+5.0%
2016742,006+3.3%
Град Население
Ним 146 709
Але 41 031
Бањол-сур-Сез 18 375
Бокер 15 860
Сен-Жил 13 646
Вилнев-лес-Авињон 12 232
Воверт 11 261
Пон-Сен-Еспри 10 651

Туризам[уреди | уреди извор]

Гар содржи дел од Националниот парк Севенин. Постојат значајни римски архитектонски остатоци во Ним, како и познатиот римски аквадукт, Пон ду Гар.

Гард е исто така дом на изворот на Перие, газирана минерална вода што се продава во Франција и на меѓународно ниво во голем обем. Изворот и установата се наоѓаат југоисточно од општината Вергез.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]